Moda Fotoğrafçısı Alexi Lubomirski’den Endüstriye Çağrı

0

Adını en çok Kraliyet ailesinin en gözde çifti Prens Harry ve Meghan Markle’ın düğün fotoğraflarını ve çeşitli Harper’s Bazaar edisyonlarının kapaklarını çekmesiyle tanıdığımız Alexi Lubomirski moda dünyasın değişime davet ederek Creatives4Change isimli platformunu hayata geçirdi.

Creatives4Change Ne Yapar?

Oluşumun öncelikli amacı kürk, kuş tüyü ve egzotik dergi gibi materyallerin moda dünyasından tamamıyla kaldırmak. Ancak platformu en iyi şekilde Lubomirski’nin web sayfasında yayınlanan manifesto özetliyor. “Her gün tutkumuzu kucaklayarak en iyi fotoğrafları ve görsel dili oluşturmak için çalışıyoruz. Çektiğimiz fotoğraflar, bu çekimlerde kullanılan kozmetik ürünleri, kıyafetler dünya çevresinde milyonlarca insana ilham vermek, onları mutlu etmek belki de güçlü hissetmelerini sağlamak adına bir araya getiriliyor. Ve sırf bu yüzden bile ciddi bir sorumluluk taşıyoruz sırtımızda. İnsanlara, özellikle yaratıcı işler yoluyla ilham vermek istediğinizde en doğru yolu seçmeniz ve vicdani meseleleri göz ardı etmemeniz gerekiyor. Seçimlerimizin gücüne inanarak endüstriyi ve dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bir şekilde bırakmamız gerekiyor. Geriye dönüp baktığımızda kariyerlerimizde attığımız adımların doğru seçimler olduğuna ve doğru fikirleri desteklediğimize emin olmak istiyoruz. Evet, eğlenceli bir sektörün içindeyiz ama bu başkalarının mutluluğuna ya da hayatına mal olmamalı.

Bir zamanlar aldığımız kararlardan utanmak yerine, yarın dönüşmek istediğimiz kişi için gurur duymalıyız

Artık sosyal medya devrinde yaşıyoruz; yaptığınız her işin geri dönüşünü anında alabiliyorsunuz. Çeşitlilik, sürdürebilirlik gibi önemli meseleleri görmezden gelemezsiniz. Endüstri olarak şimdi bu meselelere karşı çıkmadığımız zaman çevremizle ve dünyayla olan ilişkinin kopacağını düşünüyoruz.

Kampanyaya Kimler Destek verdi?

Fotoğrafçılar Inez and Vinoodh, tasarımcı Diana von Furstenberg, Amerikan Vogue’un eski moda direktörü Tonne Goodman ve Instyle dergisi Lubomirski’nin bu girişimini destekleyen ilk isimlerden.

San Francisco ve Los Angeles daha önce kürk ve benzeri ürünlerin şehirlerinde satılmayacağını ve 2021’e kadar tamamıyla son vereceklerini duyurmuşlardı. Sırada benzer bir girişimin New York’ta da alınacağı konuşuluyor. Gucci, Michael Kors, Versace, DvF, Burberry gibi markalar da daha önce artık kürk kullanmayacaklarını duyurmuşlardı. Chanel ve Victoria Beckham da egzotik dergi kullanmayacaklarını açıklamışlardı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here