Moda Sistemine Yeni Bir Yol Çizmek: Fashion Revolution

0

Fashion Revolution, dünya çapında moda sisteminde sürdürülebilirlik ve işçi haklarını savunan bir oluşum. Türkiye dahil 95 ülkede aktif olan bu oluşum, her yıl Fashion Revolution Haftası etrafında yoğunlaşan etkinlikleriyle, doğaya ve insanlığa zarar vermeyen bir moda sistemi için çalışıyor. En baştan anlatalım.

Fashion Revolution nasıl ortaya çıktı?

Fashion Revolution, 24 Nisan 2013’te gerçekleşen ve “Rana Plaza Faciası” olarak hatırlanan olayın ertesinde ortaya çıktı. Bangladeş’te, beş tekstil fabrikasının bulunduğu Rana Plaza binasının yıkılmasıyla 1.138 kişi hayatını kaybetmiş, 2.500 kişi ise yaralanmıştı. Dünyanın büyük moda markaları için üretim yapan bu fabrikalarda hayatlarını kaybedenlerin çoğu, genç kadınlardı. Moda sektöründe çalışan bir grup insanın bu olaydan sonra “Biz böyle bir sistemin içinde varolmayı reddediyorsak, bu konuda bir şeyler yapmak bize düşer” düşüncesiyle ortaya çıktı Fashion Revolution. Çünkü Rana Plaza faciası, bağımsız, tek seferlik bir olay olmaktan öte, sisteme dair bir soruna işaret ediyordu. “Fast Fashion” (Hızlı Giyim) olarak bilinen, her hafta mağazalarını yeni ürünlerle dolduran, uygun fiyatlı satışlarıyla müşterilerini sık ve bol alışverişe davet eden markalar, sürekli daha çok, daha ucuz, daha hızlı üretim için, ucuz iş gücünü takip ediyorlar. Hangi ülkedeki hangi fabrikalar, aynı ürünü daha hızlı, daha ucuza vadedebiliyorsa, üretim de buralara doğru kayıyor. Rana Plaza binasındaki yapısal sorunların işçiler tarafından defalarca bildirilmesine rağmen, maliyeti düşük tutmak adına bunların gözardı edilmesi, binanın kaçınılmaz sonunu getirdi. Bu korkunç bedelin ödenmesiyle birlikte bir araya gelenler, hepimizin -tasarımcı, üretimci ya da giyinenler olarak tüketici- bir parçası olduğu bu moda sisteminin dünyamıza verdiği hasarı durdurmak ve tersine çevirmek üzere Fashion Revolution çatısı altında toplanıyor.

Şeffaflık talebi: Giysilerimi kim yaptı?

Fashion Revolution, Rana Plaza faciasının birinci yıl dönümünde gerçekleştirdiği ilk “Fashion Revolution Günü”nde çok basit bir soruyla yola çıkıyor: Giysilerimi kim yaptı? H.l. büyüyerek devam eden kampanyanın çok basit bir metodu var: Giysilerinin etiketini fotoğraflamak, sosyal medyaya yüklemek ve markayı etiketleyerek #WhoMadeMyClothes (Giysilerimi kim yaptı) sorusunu sormak. Uluslararası oluşumun bu ilk kampanyasının ardında bir şeffaflık talebi var. Bu basit soru, markaları/ üreticileri üretimleri hakkında bilgi paylaşarak sorumluluk almaya davet ederken, tüketicileri de üzerlerine giydikleri hakkında daha fazla düşünmeye teşvik ediyor: Ne koşullarda üretiliyorlar? Nasıl malzemelerle üretiliyorlar? Bu üretimin doğa üzerinde etkisi ne?

Talebe üreticilerden cevap:Giysilerinizi biz yaptık!

Tüketicilerin bu sorularına marka ve üreticilerden de cevap geliyor elbette: markalar tüketicilerden gelen sorulara cevaben, o ürünün sadece hangi fabrikada üretildiğine değil, malzeme üretiminin nerelerde gerçekleştiğine kadar cevap verebiliyorlar. İlerleyen yıllarda ise, sorulmadan cevap vererek şeffaflığını ortaya koymak isteyen markalarla #WeMadeYourClothes kampanyası ortaya çıkıyor.

Şeffaflık Endeksi

Fashion Revolution, şeffaflık talebini sorumluluk almaya ve buradan da dönüşüme giden yol olarak görüyor, ve talep ettiği şeffaflığın takibini yapıyor. Dünyanın en büyük 200 moda ve giyim markası; üreticileri, üretim zincirine dair tutum ve uygulamaları, sosyal ve çevresel etkileri konusunda ne kadar bilgi paylaştıklarına göre değerlendirmeye tabi tutuluyor ve elde edilen verilerle her yıl bir “Şeffaflık Endeksi” yayınlanıyor. 2019 yılının sonuçlarına bakıldığında, yüzde 61-70 diliminde çıkan beş marka (Adidas, Reebok, Patagonia, Esprit ve H&M) şeffaflık skalasında en yüksek sonucu alanlar; zira bu 200 büyük marka arasından, yüzde 71 ve üzeri puan alan hiçbir marka olmamış. Ortalama puan ise yüzde 21. Ancak 2017’de yapılan ilk çalışma ile 2019’daki çalışma arasında karşılaştırma yapıldığında, bu ortalamada yüzde 9’luk bir artış gözlemleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here