Modaevlerinin Sonbahar/Kış Kampanyalarına İlk Bakış

0

Moda endüstirisi daima heyecanlı bir bekleyiş içinde. Önce sezon koleksiyonlarını bekliyoruz, ardından da o flaş açıklamayı. “Markamızın yeni yüzü…” diye başlayan cümle geliyor. Givenchy örneğinde olduğu gibi, bu sansasyon zaten markayı uzun bir süre boyunca gündemde tutmaya yarıyor ve sosyal medyada etkileşim almasını sağlıyor. Ardından “Boom!”. Bir anda Instagram akışında karşımıza, modaevinin vizyonunu sergilediği, çoğunlukla gövde gösterisi yaptığı kampanya görselleri çıkıyor. Bir müddet sonra dergilerin ön sayfalarında ve caddelerdeki billboard’larda bize gülümsüyor favori modellerimiz.

Kampanya görselleri kimi zaman öyle etkileyici oluyor ki, dergilerin sıkı takipçileri “Bu sayıda en çok sevdiğim şey o ilanlara bakmaktı” gibi yorumlar yapabiliyorlar.

Elbette bu sezonda da yarışın bazı galipleri var. Alexander McQueen’in yeni yüzü olarak Kate Moss’u seçmesi ya da Givenchy’nin çok tartışmalı olsa da yoluna Ariana Grande ile devam etmesi gibi. Anlayacağınız başrol bu sezon bu ikisinde. Gerçi Saint Laurent’da da süpriz bir yardımcı oyuncu tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Konu “En İyi Senaryo”ya gelince elbette kazanan, verdiği mesajla Stella McCartney oldu. Gucci ise yine internette en çok ses getiren markalardan biri olmayı başardı. Onu belki de öpüşen bir çifti marka yüzü yapan Balenciaga takip etti.

Moschino ve Alexander Wang’de ise millenyumun en popüler süper modelleri bir araya geldi. İşte karşınızda: Sizin için seçtiklerimiz.

Balencıaga; Fotoğraf: Greg Fınck

Balenciaga sadece duyguların en güzelini kutlamakla yetinmiyor, aynı zamanda aşkı Parisli “gerçek” çiftlerin gözünden aktarıyor. Elbette öpüşen bir çiftin oluşu özellikle sosyal medyada tüm gözleri Baleciaga’nın üzerine çekti. Kampanya hakkında bir diğer ilginç detay ise şu: Greg Finck aslında bir düğün fotoğrafçısı.

Alexander Wang; Model: Anna Ewers; Fotoğraf: Hugo Comte

Hugo Comte, moda dünyasının son zamanlardaki en heyecan verici fotoğrafçılarından birine dönüştü. Kadrajını sadece kampanyalarda değil, farklı Vogue edisyonlarında ve 032C gibi bağımsız yayınların sayfalarında da görüyoruz.

Alexander Wang, Sonbahar/ Kış 2019-20

Stella McCartney; Fotoğraf: Johnny Dufort

Stella McCartney, yeniden doğaya saygı duruşunda bulunuyor. Kampanyanın başrolü 90’ların en büyük modellerinden biri Amber Valetta. Ancak ona eşlik eden isimler bir hayli ilginç. Primatolog Jane Goodall ve Extinction Rebellion isimli aktivist grup McCartney’nin bakış açısını en iyi şekilde özetliyor. Deklanşöre basan ise İngiliz fotoğrafçı Johnny Dufort.

Stella McCartney, Sonbahar/ Kış 2019-20

Saınt Laurent; Model: Freja Beha; Fotoğraf: Juergen Teller

Anthony Vaccarello ve dolayıısyla Saint Laurent zaten koleksiyonun sunulduğu defilede bizi nasıl bir kışın beklediği konusunda uyarmıştı. Olabildiğince seksi… Sınırları zorlamasıyla bilinen Juergen Tellerl’la bir kez daha bir araya gelen modaevinin bir sürprizi daha var ama.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

❤️ #SaintLaurent Winter 19 @juergentellerpage

Anthony Vaccarello (@anthonyvaccarello)’in paylaştığı bir gönderi ()

Louıs Vuitton; Fotoğraf: Collıer Schorr

56 yaşındaki Collier Schorr, Amerikalı bir fotoğraf sanatçısı ve moda fotağrıfçısı. Çalışma alanlarının başında ise cinsiyet ve kimlik geliyor. Son birkaç sezonundu ise Louis Vuitton’un neredeyse tüm imaj çalışması ona ait. Schorr’un vizyonu ise zamanın ruhunu en iyi şekilde yakalıyor.

Louis Vuitton
Sonbahar/ Kış 2019-20

Alexander McQueen; Model: Kate Moss; Fotoğraf: Jamıe Hawkesworth

Sezonun en çok konuşulan kampanyalarından birinde sıra. Zira endüstrinin dört dev ismi bir arada. Alexander McQueen, Kate Moss ve Jamie Hawkesworth. Kampanyanın kreatif süreci ise Paris menşeli stüdyo M/M tarafından yürütülmüş. Kısacası modaya biraz da olsa gönül vermiş herkesi heyecanlandıracak bir rüya ekip bir arada.

Gıvenchy; Kampanya Yüzü: Arıana Grande; Fotoğraf: Craıg McDean

Givenchy, müzik dünyasının en çok takip edilen ismini yani Ariana Grande’yi yeni yüzü olarak seçtiğini duyurduğunda endüstri ikiye ayrılmıştı. Instagram’da 160 milyonla en çok takipçisi olan ikinci kişi olsa da (birinci sırada Ronaldo geliyor) konu moda özellikle de Givenchy gibi bir efsane olunca Grande’nin doğru isim olmadığu konuşulmuştu. Ancak bu seçimin avantajı şu: Givenchy gençlere yakınlaşacak ve takipçi kazanacak. Grande’yi de yüksek modayla anmaya başlayacağımızın da garantisini veriyor. Üstelik bu birlikteliğin bir de ismi var: #ARIVENCHY

Givenchy
Sonbahar/ Kış 2019-20

Guccı; Fotoğraf: Glen Luchford

Alessandro Michele #tbt akımın en iyi şekilde uygulayan tasarımcı olarak hafızalarımızda bir kez yer edindi. Yeni kampanyası da bu vizyonu güçlendiriyor zaten. Bu kez ilhamını spesifik bir mitoloji ya da folklordan almasa da kampanyanın odak noktasında hikayeler ve karakterler vardı. Üstelik 90’lara ve prêt-à-porter kültürüne de selam gönderiyor.

 

Moschıno; Fotoğraf: Steven Meisel

Ve Moschino. Maximalism akımının önderi olarak adlandırabileceğimiz İtalyan modaevi günümüzün en çok takip edilen süper modelleri; Gigi Hadid, Joan Smalls ve Irina Shayk’ı bir araya getirdi. Endüstrinin yaşayan efsanesi olarak tanımlanan Steven Meisel kadrajı belirleyen isim, kampanya çekiminin moda editörü ise maximalist bakış açısıyla tanınan ve Meisel’le eş değer bir efsane olan Carlyne Cerf de Dudzeele.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here