Moncler, Gucci, Louis Vuitton ve Burberry’den İkinci Çeyrek Raporları

0

İkinci çeyrek Diesel, Roberto Cavalli ve son olarak Sonia Rykiel için iyi geçmedi, iflasın eşiğinde olan bu markalar devletten koruma talep etmişti, ancak LVMH ve Moncler bugünlerde altın çağını yaşıyor.

LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton cephesinde bu yaz her şey çok iyi başladı. Önce CEO, Bernard Arnault, Bill Gates’i yerinde ederek dünyanın en zengin ikinci isimi olarak açıklandı. Ardından yapılan basın açıklamasıyla özellikle moda ve çanta kategorilerinde satışların hız kazanarak devam ettiği duyuruldu. Grubun iki gözdesi Louis Vuitton ve Christian Dior elbette yeniden ön plandaydı. Ancak bünyesindeki emlak şirketlerinden içki firmalarına kadar neredeyse 70 markanın tümü kârda.

LVMH tarafında satışlar yüzde 15 oranında artarak 13.93 milyar dolarlık bir hasılat elde edildi. Bu oran analistlerin beklentilerinin yüzde 5 üzerinde. Özellikle moda ve deri ürünleri kategorisindeki artışın yüzde 18 olduğu açıklandı. Louis Vuitton ise elbette açık ara en önde.

Büyüklüğü Louis Vuitton ile yarışamasa da Dior’un satışlarının da yüzde 20 oranında arttığı açıklandı Reuters tarafından.

Grupta ilk altı ayın bilançosu ise 28.01 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Nisan ayından, Haziran’a kadar olan dönemde Kering de yüzde 15,9 oranında bir artış kaydettiklerini açıkladı. Analistler artışının nedenin ise Bottega Veneta ile açıklıyor. Gucci’nin ise, Çinli turistlerin Birleşik Devletlere olan seyahatlerini iptal etmeleri üzerine, satışlarında bölgesel olarak bir düşüşün olduğu açıklandı.

Kering aynı zamanda ilk altı ayı geçtiğimiz seneye oranla yüzde 75’lik bir düşüşle kapadı. Net kârlarını ise 580 milyon euro olarak duyurdular.

Bünyesinde Sandro ve Maje de olan ve hisselerin büyük çoğunluğu Çinli Shandong Ruyi isimli grupta olan SMCP ise ikinci çeyrekte satışların yüzde 10 oranında arttığının altını çiziyor. Böylece ulaştıkları nokta 265.7 milyon euro.

Moncler ise ilk çeyrekte yüzde 14 oranında artırdığı satışlarını, ikinci çeyrekte yüzde 18 oranında yükseltti.

Nisan – Haziran arasında Hermès cephesinde olumlu sonuçlar yakalandı. Satışlarda yüzde 14,7 oranında büyüme yaşanırken 1,67 milyar euro’luk bir bilanço elde edilmiş.  İlk altı aylık sonuçlarının ise Eylül ayında açıklanması planlanıyor. Ancak şimdiden bir uyarı da yaptılar: Kurlardaki dalgalanmaların kazançların düştüğünü gösterebilir.

CEO Marco Gobbetti’ye göre ise Burberry’de artışlar yüzde 4 oranındaydı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here