Nasıl Bir Mağazada Alışveriş Yapmak İsterdiniz?

0

WGSN 2019 makro trendlerini açıkladığında bir başlık göze çarpıyordu: In Touch. Araştırma şirketinin analistleri bunu şu şekilde tanımlıyordu: Üretilen ürünler ve verilecek servis müşterilerin duygularına hitap etmeli. Bunun üzerine Mood Media tarafından gerçekleştirilen bir başka araştırmaya göre ise alışverişe çıkan inanların yüzde 78’i eğlenceli bir ortamda vaktini geçirmekten hoşlanıyor. Bunun anlamı şu: E- ticaret yerine klasik yöntemlerle alışverişin devam etmesi için alışılagelen mağazacılık anlayışının değişmesi gerekiyor.

Arkadaşım Yapay Zeka

İşte bunun için yeniden yapay zekalar tüm sorumluluğu üstlerine almaya hazırlanıyorlar. Buna göre kişinin mağaza içerisinde geçirdiği süre takip edilecek ve bu vakit içerisinde hissettiği duygular, ya da duygu değişimleri kaydedilecek. Sephora, Rebecca Minkoff ve Walmart ile Target gibi yapıların ise yapay zekayı mağazalarına nasıl kattığından bahsetmiştik. Uniqlo, Japonya’daki mazağası içinse Google Assistant ile iş birliğine girerek Uniqlo IQ sistemini geliştirerek burcunuz, kullandığınız emojiler ve kişisel zevklerinizi göz önünde bulundurarak size önerilerde bulunuyor.

Oynar Mısın Benimle?

WSGN analisti Laura Saunter’a göre mağazaların yapması gereken şey, gün batımı renklerini ve labirenti anımsatan dolambaçlı yollarla mağazalarını eğlenceli hale getirmek. “Renkler müşterileri sakinleştirirken oyunbaz ortam alışverişseverlerin kendilerini daha cool hissetmelerini sağlayacak,” diyor. Labirent gözünüzü korkutmasın, zira bu denenmiş bir yöntem. Müşteriler bu şekilde kendilerini bir oyunun parçasıymış gibi hissediyorlar ve onlara sürpriz yapılmış gibi düşünüyorlar. Akmerkez’de bir süre öncesine kadar varlığını devam ettiren Wepublic de daha önce böyle bir anlayışa göre tasarlanmıştı örneğin. Mağazanın en üst katından aşağıya doğru bir kaydırak iniyordu.

Peki çok katlı mağazaların ya da büyük markaların neden genelde alışveriş merkezlerinin ana koridorları üzerinde değil de kenarlarda var olmak istediklerini düşündünüz mü? Şöyle açıklayalım: Mağazalar köşede konumlandığı zaman ana giriş kapıları daha yuvarlak bir görüntü çizer. Ortaya çıkan bu geometrik detay ise müşterileri çekmek için iyi bir sebepmiş. Amerikan devi Nordstrom da mağazalarını genellikle bu şekilde konumlandırmasının sebebi de bu. Paris’in ünlü bulvarı Champs-Élysées üzerindeki Louis Vuittion’un önünde neden saatlerce kuyruk beklemek zorunda olduğumuz da açıklığa kavuştu böylece.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here