New York Mağazalarına Neler Oluyor?

0

Dünya üzerinde Manhattan’dan daha büyüleyici ve olaylara, filmlere konu olan başka bir bölge olduğunu düşünmüyorum. Ve sadece Manhattan’ın değil, tüm dünyanın en popüler caddesi 5th Avenue de yine New York’u, New York yapan bu ada üzerinde bulunuyor.

Özellikle caddenin Upper East Side’a doğru uzanan tarafının “Sıralı Milyonerler” olarak Türkçeleştirebileceğimiz bir sıfatının oluşu caddenin namını da en iyi şekilde özetliyor. Armani’den Cartier’ye, Harry Winston’dan Gucci’ye aklınıza ilk anda gelebilecek bütün lüks markaların birer butiklerinin olduğu cadde New York Times’ın 2016’da yaptığı bir habere göre günde 800.000’den fazla kişiyi ağırlıyor.

Prestij, özellikle lüks pazarında ya da yaratıcı işlerin sergilendiği sektörlerde dikkat edilmesi gereken ilk ya da en önemli noktalardan. Bu yüzden Apple, Nike ya da Bvlgari oluşunuz fark etmeden 5th Avenue üzerinde yer almak bir prestij unsurudur.

Ancak son zamanlarda bu efsanevi cadde üzerinde işler pek de yolunda gitmiyor.

Online alışveriş kanallarının artışı, e-ticaretin yükselişi, “tuğla ve duvar” yani geleneksel alışveriş kanallarına sekte vurduğundan işin rengi değişmeye başladı.

Daha önce yeni düzene ayak uydurabilmek adına özellikle Birleşik Devletler’de alışveriş merkezlerinin nasıl değiştiğinden bahsetmiştik. Bu kez değişen cadde kültürüne göz atıyoruz.

Araştırma şirketi Cushman & Wakefield’a göre bu cadde üzerinde yer alan dükkanların kiraları metre kare başına 2,779 dolardan başlıyor. 2017’nin ilk çeyreğinde zirve noktasında bir doluluk yaşandığını hesap edecek olursak, cadde bugün yüzde 11 oranında daha az miktarda markaya ev sahipliği yapıyor. 5. Cadde en son 2006 yılında böyle bir dönemden geçmiş. Cadde’deki boş mağazaların oranı ilk çeyrekte yüzde 25’e ulaşmış.

Araştırmanın verileri şu şekilde devam ediyor. Ralph Lauren 2017’de cadde üzerindeki amiral mağazasını kapadıktan sonra alan henüz kiralanmamış. Aynı şekilde yıl sonuna doğru mağazasını kapayacak olan Massimo Dutti’nin yerine de henüz kimse göz dikmemiş.

Amiral mağazalarını yakın zamanda kapayan diğer mağazalar arasında GAP ve Tommy Hilfiger de yer alıyor.

Cadde üzerinde mağazası bulunan bir başka hazır giyim devi Uniqlo’nun pazarlama direktörü Suzanne Seymour ise Wall Street Journal’a “Artık bir amiral mağaza açmak yeterli değil. Farklı yollarla müşterilerinizle iletişim kurmanız gerekiyor,” diyor. Uniqlo’nun etkileşim kurmak için attığı adımlardan biri de cadde üzerindeki 53rd Street’te yer alan MoMA ile iş birliği yapmak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here