Nike Rakiplerine Nasıl Fark Atıyor? Sosyal Bir Marka Olmasının Perde Arkası

0

Pazar günü düzenlenen Kadınlar Dünya Kupası’nın gerçek kazananı #Nike oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nin sponsoru olan Nike’ın satışları maçın ardından yüzde 200 oranında arttı. Görüldüğü üzere bir maç satışların artmasına tek gecede neden olabilir. Ancak spor giyimin öncü markasının tek başarısı sponsorluk değil. Peki, Nike çağa nasıl ayak uyduruyor? İnceleyelim:

Sıradaki haberimiz iki markanın birlikteliğinin nasıl çığır açıcı olabileceğini kanıtlar nitelikte. Ama öncelikle hepimizin ortak bir derdinden bahsederek giriş yapalım. Doğru ayakkabı! Hayır sadece kendimizi daha iyi hissettirecek ya da ayağımızda şık duracak bir çiftten bahsetmiyorum. Ayakkabı numarası hemen hemen her marka ve hatta genelde aynı markanın farklı ürünlerinde bile değişebiliyor. Ayağınızın yapısı, kendinizi doğru tanımadığınız taktirde ya da pek de işinin ehli olmayan satıcılarla karşılaştığınız zaman sıra alışverişe geldiğinde zorluk çıkarıyor. “Giyince açılır”, “birkaç kez giyince ayağınız alışır” yıllar boyunca ülke genelinde duymaya en çok alıştığımız cümlelere dönüştü.

İşte bu derdi ortadan kaldıran çözüme yani çığır açıcı birlikteliğe ve masanın her iki tarafındaki markalara bakalım şimdi.

İsrail menşeli Invertex, mobil bir aplikasyon geliştirerek 3D yöntemiyle insan anatomisini analiz ederek sanal fitting olayını geliştirmişti. Yöntem, hızlı bir şekilde ürünlerin kişiselleştirilmesini ya da kişiselleştirilmiş ürünlerin hızlı bir şekilde çok sayıda üretimini de sağlıyordu.

Merkezi Tel Aviv’de bulunan bu start up’ın geliştirdiği teknoloji yapay zeka ve 3D teknolojileri yardımıyla insanların ayakkabı satın alma alışkanlıklarında devrim yaratma isteğiyle kurulmuştu. İndirdiğiniz aplikasyon yardımıyla ayağınızı scan ettikten sonra uygulama size en uygun ayakkabıların listesini çıkarıyordu.

2015’te kurulan start up geçtiğimiz yıl Nike’a satılmıştı. Ekip “inovatif bakış açımızla dünya çapında Nike’ın daha da fazla insana ulaşmasını sağlayacağız” demişti. Ve işte geçtiğimiz günlerde Nike’ın bu yatırımı meyvesini verdi.

Nike’ın yaptığı araştırmaya göre markanın müşterilerinden yüzde 60’ı yanlış numara ayakkabı giyiyor. Geliştirdikleri özel ölçü teknolojisiyle de bu yanlışlığı ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Bu yaz kullanılmaya başlanacak yöntem öncelikle Nike’ın aplikasyonu üzerinden denenebilecek ve ardından mağazalarda da bu yöntemle satış yapılacak. Yeni yazılım telefonunuzun kamerası yardımıyla birkaç saniye içerisinde gerekli bütün datayı ve ayağınızın yapısını zihnine kaydedebiliyor.

Nike’ın inovasyon, büyüme ve ürünlerden sorumlu müdürü Michael Martin; bu birlikteliğin Nike’ı bir teknoloji şirketi olarak konumlandıracağını da söylüyor. “Artık bu noktada Nike bir teknoloji firması. Gücünü ise geçmişten, ayakkabı tasarımından ve hikaye anlatıcılığından alıyor” diyor. “Ayrıca bu yöntem bugüne kadar geliştirdiğimiz en büyük çözüm. Böylece bir ürün piyasaya çıkmadan önce kimleri hedeflediğimizi bilmiş olacağız. Bundan bir sonraki adımımız ise bireyselliği ön plana çıkararak kişiye özel ürünler geliştirmek olacak.”

Nike’ın yeni teknolojisi temmuzda Birleşik Devletler’de yaz sonunda ise Avrupa ve dünya genelinde kullanılmaya başlanacak.

Nike’ın son zamanlarda haberlere konu olmasının tek nedeni bu değil. Marka Eckhaus Latta, Fenty gibi isimlerin peşinden giderek büyük beden kıyafetler üreterek tüm müşteri kitlelerini kucaklamaya başlamıştı. Son yenilik ise Londra’daki amiral mağazasına yerleştirdiği büyük model mankenler oldu.

Bu hareket birçok açıdan önemli. Ancak spor ürünleri satan bir markanın kilolu insanların sağlıksız ve spor yapmadığı gibi yerleşen algısını da kıracak cinsten. Sosyal medyada pozitif yönde inanılmaz geri dönüş aldığını da belirtelim.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here