Prada ve Burberry’den Yeni Sürdürülebilirlik Hedefleri

0

Sadece birkaç ay önce Prada ve Miu Miu artık kürk kullanmayacaklarını açıklamıştı. Prada cephesinden şimdi bir haber daha geldi. Miuccia Prada artık naylon kullanımını da ortadan kaldırmaya kararlı.

80’lerde ürettikleri ve kısa süre içinde ikonikleşen naylon çantalar “Re-Nylon” ismiyle güncelleniyor. Altı klasik parça yeniden tasarlanırken bu kez 80’lerin aksine naylon kullanımı olmayacak. Aslında biraz farkla. Okyanuslardan toplanan plastikleri, balık ağlarını ve tekstil atıklarını değerlendirilerek üretecek Prada bu çantaları. 2021’ye kadar da 700,000bin metre naylonun geri dönüştürülmesi planlanıyor.

Koleksiyon diğer ikonik parçalara göre daha düşük bir fiyata satılacak. Elbette bunun nedeni daha fazla insana ulaşmak. Zira gelirin bir kısmı da Prada’nın UNESCO ile geliştirdiği programa bağış olarak aktarılacak.

Birleşik Krallık’ın en lüks markası Burberry’nin de attığı adımlar temiz bir gelecek için… Science Based Target girişimi tarafından onaylanan iki yeni proje tasarladı Burberry… 2022’ye kadar kapsam 1 ve 2 sera gazı emisyonunu (2016’daki oranlara göre) yüzde 95 oranında azaltmayı hedefliyor marka. 2030’da ise kapsam 3 sera gazı emisyonunun yüzde 30’a indirilmesi hedefleniyor. Kapsam 1 ve 2 Burberry’nin mağaza, ofis, imalat yerleri ve dağıtım kanallarında kullanılan elektrik ve gazları kapsıyor. Kapsam 3 ise tedarik zinciri ile alakalı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here