Prada ve Gucci’de Yeni Düzen

0

Gucci, Prada, Balenciaga ve Burberry… Bahisleri sıklıkla geçen bu markaların bir ortak noktası son zamanlarda tasarımlarıyla insanların kaşlarının kalkmasına sebebiyet vermeleri. Gucci koleksiyonundan bir kar maskesi ve Prada anahtarlıkların siyah maskeleri (Blackface: Eskiden Amerika Birleşik Devletleri’nde siyahi taklidi yapmak isteyen tiyatro oyuncularının kullandıkları maske) anımsatması üzerine, internette yer yerinden oynamıştı. Gucci ve Prada yaptıkları hatanın farkına çabuk varmakla beraber, özür de dilediler. Üstelik ırkçılıkla suçlanmalarına sebep olacak böyle durumların tekrarlanmaması için harekete geçtiler.

İlk adım Prada’dan geldi. Yönetmen, yapımcı Ava DuVernay ve sanatçı, aktivist Theaster Gates’i yanına alan Miuccia Prada bir danışma ekibi kurarak Prada bünyesinde ve genel olarak moda endüstrisindeki farklı sesleri var edebilmek ve çeşitliliği artırabilmek adına Prada Diversity and Inclusion Advisory Council’ı harekete geçirdi. Ekipte kültür-sanat ve akademi dünyasından pek çok isim daha bulunuyor ve tüm süreçler (üretimden pazarlamaya) bu ekibin görüşleri altında yeniden değerlendiriliyor. Farklı yeteneklerdeki insanların yetiştirilmesine de destek sağlayacak ve üniversitelerle iş birliğine giderek çeşitli eğitim programları oluşturacak konsül için Bayan Prada şu yorumu yapmıştı: “Çok sesliliği artırmanın yanında moda dünyasının yaşadığımız çevreyi en doğru şekilde yansıtabilmesi için de çalışacağız.”

Çok sesliliği artırmanın yanında moda dünyasının yaşadığımız çevreyi en doğru şekilde yansıtabilmesi için de çalışacağız

Olaylar Gucci cephesinde ise şu şekilde gelişti: Alessandro Michele’nin ürettiği kar maskeleri özellikle Birleşik Devletler’deki Afro-Amerikalı komünitede büyük ölçekte negatif yankı bulunca, markayla daha önce de iş birliği halinde olan Harlem Rönesansı’nın tanıdık figürlerinden Dapper Dan, Gucci’ye 5 milyon dolar değerinde bağışta bulundu ve birlikte Gucci Changemakers’ı kurdular. Böylece Gucci; Miami, Houston, Atlanta gibi bölgelerde kâr amacı gütmeyen organizasyonlar ile bir araya gelerek toplumun her kesiminden insana söz hakkı verilmesini sağlayacak. Etkinin ve değişimin uzun soluklu olması adına da 1.5 milyon dolarlık bir burs programı da tasarlanmış. Burs, yeni jenerasyonda yetişen gençlerin kendilerini daha güçlü hissetmeleri ve modanın çeşitli alanlarında aldıkları eğitimle dünyaya farklı bir yön vermek isteyen öğrencilerin eğitiminde kullanılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here