Puma’nın Başarısının Sırrı Ne?

0

Puma’nın ik çeyreğin bitişiyle yayınladığı rapor markanın esaslı rakibi Adidas ve pazardaki lider Nike’ı geride bıraktığını gösteriyor. Peki, Puma bunu nasıl başardı?

Alman markası Puma’nın geçtiğimiz hafta yayınladığı rapor, markanın basketbol piyasasına yeniden girişi ve sosyal medya kampanyalarını etkili kullanılmasının sonucunda 2019’un ilk çeyreğini zirvede kapadığını gösteriyor. Puma’nın satışlarının büyük çoğunlu ABD ve Çin kaynaklı. Yüzde 29 gibi bir oran Asya ülkelerinden gelirken Amerika kıtasında oran yüzde 16 civarında.

Sosyal medyanın en etkili kullanıldığı bu ülkelerde Puma, şu anda dünyanın en çok konuşulan ve takip edilen süper starları Rihanna, Selena Gomez ve Jay Z’yle yaptığı iş birliklerinin meyvesini yiyor. Geçtiğimiz aylarda 20 yılın ardından ilk basketbol ayakkabısını piyasaya sürerek de satışlarını artırdı. Yani formül basit. Kitleleri etkisini altan iki yerden dahil oluyor oyuna.

Atılan bu planlı ve akıllı adımlar, ilk çeyrekte Puma’nın satışlarını yüzde 15.3 oranında artırırken markanın hanesine de 1.47 milyar dolar ekliyor.

Bunun yanı sıra Nike’ın Kuzey Amerika’daki satışlarında yüzde 5 oranında bir gerileme yaşanmış. Adidas ise yüzde 5- 8 arasında bir büyüklük kaydetmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here