Rapor: Tüketiciler Sürdürülebilir Olmaya Nasıl Bakıyorlar?

0

2009 yılında kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak kurulan Global Fashion Agenda, “Sadece bir sonraki sezonu konuşmadığımız bir dünya,” mottosuyla yola koyularak moda endüstrisinde sürdürülebilir olabilmek adına büyük markalarla iş birliğine geçmişti.

Kurumun CEO’su Eva Kruse geldiğimiz noktayı şu sözlerle özetliyor: “Sürdürülebilir olmak artık bir trend değil, şirketlerin iş modellerine dahil etmeleri gereken zorunlu bir yaklaşım.”

Global Fashion Agenda her yıl olduğu gibi yine Pulse of the Fashion Industry başlıklı raporunu yayınladı. Ve işte çıkardığımız bazı sonuçlar.

Kaynak: Pulse of the Fashion Industry

Markalar yeteri hızda ilerlemiyor

Rapor, 2019 yılında moda endüstrisinin sürdürülebilirlik konusunda attığı adımların sonucunda ilerleme kaydettiğini gösteriyor. Ancak bu konudaki gelişmelerin hızı 2018 yılına göre oldukça yavaş. Dolayısıyla atılan pozitif adımlar endüstrinin dünyaya verdiği zararları yeter kadar dengeleyemiyor.

Sustainable Development Goals’a göre 2030’a geldiğimizde küresel karbon emisyonunun yüzde 45 oranında azaltılmış olması gerekiyor. Ancak bu azalmanın 2010’da elde ettiğimiz verilere göre olması şart. Optimistik bir yaklaşımda bulunsak bile bu hızda ilerlediğimiz zaman durum pek de iç açıcı görünmüyor.

Tüketiciler Gittikçe Bilinçleniyor

Milenyallerin dünya görüşü ve sosyal medya kullanımının sayesinde tüketicilerin farkındalığının daha önce hiç olmadığı kadar arttığı da raporda belirtilen noktalar arasında. 2015 ile karşılaştırıldığında 2018 yılında sosyal medyada sürdürülebilir kelimesi tam üç kat daha fazla kullanılır olmuş.

Tüketicilerin satın alma alışkanlıkları üzerine gerçekleştirilen ankette ise katılımcılardan yarısından fazlasının artık yeni bir ürün alırken sürdürülebilir olup olmadığını kontrol ettikleri görülüyor

Ancak önemli bir detay var. Hâlâ tüketiciler sürdürülebilir olmayı bir ürün satın alırken en önemli kriter olarak göz önünde bulundurmuyor. Bunun yerine materyalin kalitesini ve estetik detayları inceliyorlar. Katılımcıların sadece yüzde 7’si baktıkları ilk şeyin sürdürülebilirlik olduğunu söylemiş. Bu oran artmadan da üretimciler de gerekli adımı atmayacaklardır.

Boston Consulting Group’un dünya genelinde yaptığı araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 75’i mevzunun ehemmiyetinin farkında. Buna göre;

Tüketicilerin yüzde 38’i kullandıkları markayı bir kenara bırakarak doğa dostu olana doğru geçiş yapmayı tercih ediyorlar. Milenyallerde bu oran yüzde 48’de, Baby Boomer jenerasyonunda ise yüzde 28’de. Ancak genel tüketici grubunun yüzde 50’si doğaya daha saygılı bir marka çıktığı taktirde tüketim ve satın alma alışkanlıklarını değiştireceklerini söylüyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here