Satışları Artırmanın Yolu Yemekten Geçiyor

0

Lüks markalar, nispeten daha ucuz fiyatlarla yenilebilir ticaret işine girerek hedef kitlelerini de büyütmeye çalışıyorlar.

Gözünü yemeğe ve restorancılığa diken ilk ve tek moda markası Prada değil tabii ki. Güney Fransa’nın yetenekli tasarımcısı Jacquemus de geçtiğimiz haftalarda Champs-Élysées’deki Galeries Lafayette’in içinde limon temalı ilk restoranını açtı. Fransızca limon anlamında gelen ‘‘Citron’’ adlı bu mekan, Jacquemus’ün aynı tasarımlarında olduğu gibi Güney Fransa’nın dingin hislerini taşıyor. Limon ağaçları, seramikler, birbirinden farklı masa ve sandalyeler…

Fiorucci de 2017 yılında Londra Soho’daki ilk amiral mağazasında, şehrin Instagram’daki en popüler kafesi Palm Vaults ile bir iş birliği yaparak mağaza içi bir kafe açmış ve müşterilerini ‘‘Fiorucci’den bir ısırık almaya’’ davet etmişti. Aynı yıl Ralph Lauren, Regent Street’teki amiral mağazasının bir köşesinde kendi kafesi Ralph’s Coffee & Bar’ı açtı. Hemen köşede ise Burberry’nin Thomas’s Cafe’si duruyor.

Markalar bu konsepti klasik restoran ve kafe işletmeciliğinin de dışına taşıyabiliyor. Mesela geçtiğimiz yaz Fendi, Steccolecco ile bir işbirliği yaparak Fendi logolu dondurmaların satıldığı bir kiosk açmıştı. Bu yaz da Londra Harrods’da görsel sanatçı Joshua Vides’le iş birliğine giderek bir kafe açıyor yeniden.

Pazarlama perspektifiyle bakılırsa, yenilebilir ticarete olan sevgi, ‘‘çorap cazibesi’’ ile aynı. Formülü ise çok basit: Çorap gibi, nispeten ucuz fiyatlı ürünler, lüks markalara ulaşabilmenin en kolay yolu. Böylece markaların müşteri kitlesi de, fiyat-kalite dengesinde herhangi bir değişikliğe gerek kalmadan daha da genişliyor; bu markaya duyulan aidiyet hissi de pekişiyor. Yine de bir Fendi çorabın 90-100 pound civarında olduğunu ancak Fendi logolu bir dondurmanın ise 4 pound olduğunu hatırlatalım biz…

New York’un çok katlı alışveriş merkezlerinden Barneys bu sonbahar bir restoran açmayı planlıyor. Barneys CEO’su Danielle Vitale, “online alışveriş çılgınlığıyla baş etmek zorundayız” diyor.

Bir başka önemli alışveriş durağı olan Neiman Marcus da bünyesinde The Zodiac Room adını verdiği mekanı yaratarak kraft kokteyller ve makarna menüsü sunuyor müşterilerine.

Ralph Lauren’in Ralph adını verdiği kafelerinin yanı sıra, Anthropologie markasının da Birleşik Devletler’de yedi farklı noktada mekanı yer alıyor.

İlhamını Tiffany’de Kahvaltı filminden alarak 2017 yılında gün boyu somonlu bagel’lar sunan Tiffany & Co. ise restoranında oturmak isteyenlerden bir gün önceden rezervasyon istiyor. Global mağaza tasarımından sorumlu Richard Moore “Müşterilerimizle iletişim kurmak için yeni yollara ihtiyacımız vardı” diyor.

Durum Türkiye’de de farklı değil, Beymen, Zorlu Center içinde çeşitli katlara yayıldığında mağazanın bir kısmına da Morini’yi eklemeyi unutmamıştı.

Yıllar boyunca zaten bir çikolata markası da olan Vakko ise geçtiğimiz yıllarda Akmerkez’deki mağazasını yenileyerek Fransız şefler Ghislain Gaille ve Philippe Chatelain ile Vakko Patisserie Petit Four konseptini geliştirerek mağazasının içine minik bir de pastane açmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here