Şimdi Onun Vakti: Kadir Kılıç

0

Bu coğrafyanın tasarım gücü, devrin hız tutkusuyla buluşunca hem yerelde hem de globalde ilham verici işler ortaya çıkıyor. Markası MiiN ile katıldığı uluslararası fuarlarda özgün koleksiyonlarıyla öne çıkan Kadir Kılıç, sektörün önde gelen deri kürk üreticilerinden, DIVAS firmasının sahibi Serdar Yavuz’la kurduğu ortaklık ile MiiN’in Türk perakendesindeki ve ihracattaki konumunu üst sıralara taşıdı.

Röportaj: Seden Mestan, Nadir Sönmez

2012 Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nda birincilik kazandın. Bu yarışmadaki başarın sektöre atılmanda nasıl bir etkisi oldu?

Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması, Türk moda sektörüne önemli isimler kazandırmış ekol bir platform. İster istemez yarışmayı kazandığınızda bir misyon ediniyorsunuz ve ben de bu bilinçle yarışmaya katılma kararı almıştım. Yarışma süresince sektörün önde gelen isimleri mentorunuz oluyor ve koleksiyon oluşturma sürecini yaşıyorsunuz. Profesyonel iş kariyerinizden önceki son temsil hakkı gibi bir şey. Dolayısıyla önemli bir deneyim… Yarışmayı kazanmak, sektörün önde gelen markaları ile çalışabilmenin kapılarını da aralıyor. Ben de bunu yaptım.

Yüksek lisans eğitimini Polimoda International Institute of Fashion Design & Marketing’te yaptın. Buradaki eğitimin, tasarım anlayışını ve sektöre bakışını nasıl şekillendirdi sence?

Diğer dünyaca ünlü okulların eğitimi ile kıyaslayacak olursak, Polimoda’da gördüğüm yüksek lisans eğitimi, daha teknik bir eğitim. Koleksiyon oluşturma sürecinin tamamı, dikim ve kalıp yaparak geçiyor ve bu sebeple çok fazla pratik yapmış oluyorsunuz. Aldığım eğitim, tasarımlarıma teknik açıdan bakabilme yönümü geliştirdi ve daha çok hazır giyime yöneltti.

İtalya’da pek çok ünlü markanın bünyesinde çalışma imkanın da oldu. Peki Türkiye’ye döndüğünde, sektörde karşılaştığın ilk zorluklar neler oldu?

Türk moda sektöründe karşılaştığım en büyük zorluk şu: Nitelikle ilgileneceğimiz yerde nicelikle ilgileniyoruz… İyi kumaş, iyi dikiş, iyi kalıp, iyi ceket kimsenin umurunda değil, inanın. Türkiye’deki moda dergi ve editörlerinin bile ilgilendiği ürünler ve kişiler maalesef üzücü. Halbuki moda basını, sektörünün görünen yüzü… Bir bilgisizlik söz konusu. Türkiye üretici firma bulmak ve hızlı aksiyon alabilmek adına çok verimli bir ülke. Bu muazzam bir şans fakat karşılaştığım en büyük sıkıntı “standart”larımızın olma-yışı. Dünya markaları, oluşturdukları standartlar ile varlar.

Bir hazır giyim markası kurma hayali ile MiiN’in ilk koleksiyonunu hazırladım. Derken, bir yılın sonunda ilk mağazamızı açtık.

Türkiye gerek hammadde, gerekse de iş gücü açısından sağlam olanaklara sahip. Üretim kapasitesi de buradan geliyor. Bir tasarımcı olarak sence, Türkiye’nin daha da ileri taşınmasında atılması gereken adımlar neler?

Kesinlikle hammadde ve iş gücü açısından şanslıyız ve böyle bir şans varken ihracat yapabilme kanallarını geliştirmeliyiz. Bu çok önemli. İhracat hacmimiz geliştikçe sektördeki varlığımız daha fazla hissedilecektir. Kişiye özel tasarımlar yapmanın yanında, biz tasarımcılara düşen görev, kuşkusuz, Türkiye hazır giyim sektörünü ileriye taşıyacak adımlar atmak ve bunun kısaca adı ihracat yapmaktır.

Orta Doğu ve Doğu Avrupa ülkelerine ihracat yapıyorsun. Bu ülkelerdeki müşteri profilleri nasıl oluştu? Onların bakış açıları ile yerli müşterilerinizinki hangi konularda ayrışıyor ve benzeşiyor?

Fuarlara katılmadan önce, sosyal medyadan bulduğum butiklere mailing yapıyordum. Sezon koleksiyon kataloğu, linesheet ve fiyat listelerini gönderiyordum. İlk ihracatımızı oradan gelen dönüşler sayesinde yaptık. Ardından, malum, katıldığımız fuarlar ile müşteri profilimiz oluştu. Koleksiyon yaparken, nereye yapacağınızı, kime ve kaç para-ya satacağınızı bilmek zorundasınız. Ben koleksiyon hazırlarken ihracat ve perakende dinamiklerini baz alarak koleksiyon hazırlıyorum. İhracatta satan bir model, MiiN’in mağazasında satmayabiliyor veya tam tersi. Dolayısıyla MiiN koleksiyonları geniş ürün yelpazesine sahip. Yerli müşteri, tasarım ürününe para vermeye pek alışık değil. İhracat müşterisi için ise önemli olan, tasarım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here