Stella McCartney LVMH ile El Sıkıştı

0

Endüstri içinde Stella McCartney bu hafta manşetlerden inmedi. Hafta başında duyurduğu ve şok etkisi yaratan kararına ve detaylarına bir sonraki cümlede değineceğiz, ancak McCartney’nin bu hafta patlattığı ikinci haberle başlayalım önce. adidas ile tasarladığı sürdürülebilir koleksiyon için seçtiği yeni yüz müzisyen Grimes’dan bir başkası değil. Popüler kültürü yakından takip edenler bu habere zaten fazlasıyla sevineceklerdir.

Gelelim yazının asıl konusuna. Stella McCartney geçtiğimiz yıla kadar Gucci ve Balenciaga’nın da bir parçası olduğu Kering’in çatısı altındaydı. Ardından şirketteki yüzde 50 hissesini geri almıştı. Ve bu hamle moda çevrelerince alkışlanmıştı, ortaklığı sonlandırmak kolay olmamıştı üstelik çünkü McCartney 17 yıldır Kering’le devam ediyordu yoluna. Ayrıca büyük ölçekli bir tasarım evi olarak kendi ayakları üzerinde durması ve bağımsızlığını ilan etmesi herkesin hoşuna gitmişti.

Pazartesi günü açıklanan habere göre ise tasarımcı grubun ezeli rakibi LVMH ile el sıkışmıştı. Yeni birlikteliğin detayları henüz paylaşılmadı ve bunun için Eylül ayına kadar beklememiz gerekecek. Şu anda bildiklerimiz ise sınırlı. LVMH bundan 25 yıl önce bünyesinde sürdürülebilirlik departmanı kuran ilk grup. McCartney ise bu alanda neredeyse bir devrimci sayılır. Tasarımcı başka grupların da kendisine yaklaştığını ancak ortak paydada bir tek LVMH ile buluşabildiklerini söylüyor. Kuşkusuz tasarımcısının gruba katılışıyla diğer marakalar (LVMH bünyesinde Louis Vuitton, Dior ve Givenchy de yer alıyor) arasında bir sürdürülebilirlik elçisi olarak görev alacağı da ortada.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here