Stella McCartney ve Google Ortaklığı Ne Anlama Geliyor?

0
Stella McCartney'nin atıklara dikkat çektiği sonbahar/kış 2017 kampanyası

Eco-fashion’ın lüks segmentindeki temsilcisi haline gelen Stella McCartney, teknoloji devi Google’la güçlerini birleştirmeye karar verdi. Başlıca sebebi de pamuklu ve sentetik kumaşlarının üretimi ve yerküreye verdiği zarar.

İki güçlü markanın birlikteliği şöyle başlıyor: McCartney’nin yıllar içinde topladığı veriler Google algoritmaları sayesinde okunacak. Elde edilecek verilen ise tedarik zincirini şeffaflaştıracak böylece markaların ürünlerinin hangi şartlar altında yapıldığını öğrenmenin dışında kullandıkları materyallerin dünyayı nasıl etkilediğini de görebileceğiz.

Tabi tüm bu sürecin en efektif şekilde yönetilebilmesi için iki taraf da endüstriden; markalardan, üreticilerden data akışı sağlanmasını istiyor. Data toplandığında emisyon, kullanılan su miktarı, ortaya çıkan kirlilik gibi bilgilere erişebileceğiz. Bunun şeffaf bir şekilde yansıtılması da markaların kaçınılmaz bir şekilde aksiyon almasını sağlayacak. Sentetik maddeler yerine başka materyallerin kullanılmasına teşvik edecek.

Aklınıza şu soru gelebilir. Sürdürülebilirlik son birkaç yıldır gündemde olmasına rağmen bu aksiyon nasıl daha şimdi alınır? Endüstri içinde elbette zaman zaman data analizleri yapılıyor, ancak bu genelde markalar özelinde kalıyor. Çeşitli organizasyon ya da üniversiteler tarafından yapılan analizler ise dünya çapında bir bilgi akışını sağlamıyor. Bu da sürecin yavaş ilerlemesini sağlıyor. İşte Stella McCartney ve Google ortaklığı bu büyük açığı kapayarak küresel anlamda tüm markalar ve tedarik zincirlerini kapsayan veri toplama işine girişiyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here