Sürdürülebilir Bir Hayatı Destekleyen En İyi Aplikasyonlar

0

Çağımızın sesi ve muhtemelen bu yılın Nobel ödüllü dünya vatandaşlarından biri İsveçli 16 yaşındaki Greta Thunberg. Onu tüm dünya ilk önce iklim krizini protesto etmek için okulda derslere katılmak yerine sokaklarda sesini yükseltirken tanıdı. Ardından kitleleri peşinden sürükledi ve bir akımın öncüsü, sesi oldu.

Greta Thunberg’in birkaç gün önce attığı tweet ise çok açık ve netti. “Sene 2019 artık iklim değişikliği söylemi yerine iklim krizi diyebilir miyiz? Dünyanın geleceğini daha da tehlikeye atmadan herkes üzerine düşeni yapmalı. Naylon poşetlerden kurtulmak, plastik şişeleri kullanmamak, içecekleri pipetle içmemeyi tercih etmek gibi çok basit noktalar var. Aynı şey kıyafetlerimiz için de geçerli. Geri dönüşümlü materyallerden üretilen kıyafetler, ekosisteme zarar vermeyen ürünleri tercih etmek öncelikli olmalı.

Günümüzde ise bu bilgilere ulaşmak çok kolay. Tıpkı Instagram, Spotify ya da Youtube gibi cep telefonunuzun ana ekranında durmalarını sağlayarak hayatınızı daha yeşil yapacak, alternatifleri daha iyi görebilecek bazı aplikasyonlar mevcut.

Oroeco

Her şeyden önce kendimize dönelim. Satın aldığımız, tükettiğimiz ya da kullandığımız ürünleri bir kenara bırakalım ve birey olarak dünyaya ne kadar zarar vediğimizi bir kontrol edelim. Oroeco, karbon ayak izinizi hesaplıyor ve varlığınızın dünyaya ne gibi etkileri olduğunu gösteriyor. Tabi bunun için önce aplikasyona girip iş hayatınız, yediğiniz yemekler, alışveriş alışkanlıklarınız ya da yapmış olduğunuz egzersizler hakkında ufak soruları da yanıtlamanız gerekecek.

Good on you

Yaşamını sürdürülebilir olmaya adayan herkesin el kitabı niteliğindeki bu aplikasyon çevre dostu bütün markaları, aynı zamanda bir puanlama sistemiyle karşınıza çıkarıyor. Sahip olmak istediğiniz ürünü, örneğin şapka, seçenekler arasından seçiyorsunuz. Ardından aplikasyon şapka satan bütün markaları size sıralıyor. Sıralamada iki şeyi de görebiliyorsunuz. Ürün ne kadar doğa dostu ve ne kadar pahalı?

Think Dirty

Slogan gibi duran ismi aklınızı karıştırmasın! Hizmet ettiği anlayış tam tersi. Kozmetik dünyası da sürdürülebilirlik konusunda pek de başarılı sayılmaz aslında. Kullanılan maddelerin kimi zaman tehlikeli olabileceği ya da test aşamasında deneylerin hayvanların üzerinde yapılması çok tartışılan konulardan bazıları. Think dirty aplikasyonunu telefonunuza indirip, kozmetik ve ev bakım ürünlerinin barkodunu okuttuğunuzda satın alacağınız markaların ne kadar zararlı ya da doğa dostu olduğunu görebiliyorsunuz.

JouleBug

Bu aplikasyon hayatınızı biraz renklendirmek üzere var. Oyun gibi de düşünebilirsiniz. Size bildirimler yoluyla yeni görevler veriyor, bilgilendiriyor ya da hatırlatmalarda bulunuyor. Böylece sürdürülebilirlik kavramını da sürdürülebilir yaparak hayatınızı kolaylaştırıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here