Sürdürülebilir Modanın Temelleri ve Geleceği -Küresel Isınma

0

 

Sürdürülebilir moda kapsamında, doğal kaynaklar ve karbon ayak izini mercek altına aldık. Son olarak, küresel ısınmaya odaklanıyoruz.

Küresel ısınma, atmosfere salınan karbondioksit gibi sera etkisi yaratan gazların, yer kabuğu ve denizlerin ortalama sıcaklıklarında artışa neden olmasıdır. Bu bağlamda, moda endüstrisi ne yapabilir?

 

Yavaş Moda

Yavaş moda, tekstil ve hazır giyimde yavaş moda akımı hızlı modaya karşı kullanılan yeni ve hareketli bir kavram. Uşak Üniversitesi Tekstil Mühendisliği’nden Dr. Bahar Tiber ve Sibel Yücel’e göre yavaş moda hareketinin temel felsefesi, uzun süreli giyilebilecek ve raflarda uzun süreli yer edinecek, kalitesi yüksek, hızlı modada olduğu gibi kısa süreli değil de modası geçmeyecek ürünler üretmek. Bu kapsamda üretimi yerel kaynaklarla, yerel moda tarzlarıyla ve doğal malzemelerle gerçekleştirmek de hedefleniyor. Hızlı modanın aksine yavaş moda, küçük ölçekli üretimi, üretimde yerel malzeme ve pazarların kullanımını, geleneksel üretim tekniklerini (genellikle el işi), daha yavaş üretim süreleri olan tasarım konseptlerini, kaliteyi, dayanıklı ürünleri, gerçek ekolojik malzeme ve sosyal maliyetleri yansıtan fiyatlar ile hem üretim hem de tüketimde sürdürülebilirliğe odaklanıyor.

 

Geri Dönüşüm

Daha önce kullanılmış ancak daha sonra kullanım dışı haline gelen geri dönüştürülebilir atıkların çeşitli geri dönüşüm metotları ile hammadde olarak yeniden imalat sürecine dahil edilmesi “geri dönüşüm” olarak adlandırılıyor. Giysilerin tekrar değerlendirilmesi için toplanan giysi atıkları yeniden iplik haline getirilmek için malzemenin türüne ve rengine göre ayrılıyor. Birbirine yakın renkte olan giysi atıkları bir araya getiriliyor. Rengine göre ayırma, yeniden boyamanın gerekli olmadığı anlamına geliyor. Böylece enerji tasarrufu sağlanıyor, kirleticiler önleniyor. Giysi atıkları önce küçük parçalara ayrılıyor ve sonrasında elyaf haline geliyorlar. Elyaf haline getirilen atıklar bu işlemden sonra ipliğin nihai kullanımına bağlı olarak diğer lifler ile karıştırılıyor. Örme ve dokuma gibi bölümlerde kullanılması için içerisinde bulunabilecek katı atıklardan arındırmak amacı ile tarama işlemine tabii tutularak düzleştirildikten sonra iplik haline getirilerek geri kazandırılıyorlar. Giysi atıkları bunun yanı sıra temizlik bezi, kilim, izolasyon ve dolgu malzemesi, kaplama paneli vb. gibi birçok yerde de kullanılıyor.

 

İleri Dönüşüm

“İleri dönüşüm” olarak ya da “değerini yükselterek dönüştürme” şeklinde adlandırılan upcycling kavramı, bir ürünü yeni bir yolla, bozulmadan yeniden kullanmak olarak tanımlanıyor. Daha yüksek değerli ürünler tasarlamak için atılmış olan malzemeleri daha uzun süre ve verimli bir şekilde yeniden kullanmak şeklinde de tarif ediliyor. Bu kapsamda örneğin bir giysinin bedeninde uygulanan antika dikişi, kolları, yakası ve düğmeleri korunurken, etek kısmına ipek ve pamuklu gömleklere ait olan parçalar yerleştiriliyor. Veya el nakışı olan tülbent bir bandana, giysinin bel kısmında kemer olarak kullanılıyor. Geri dönüşüm, orijinalin parçalanması anlamına geldiği için ürünlerin dönüştürülmesinde enerji kullanılıyor; ileri dönüşümde (Upcycling) çok daha fazla enerji tasarrufu sağlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here