Tanyeli Erdem

0

 

Gelenek 28 yıllık, ödüller taptaze. İHKİB’in moda tasarımı alanında yetenekleri keşfetme hedefiyle düzenlediği Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’na sadece yarışma deyip geçemeyiz. Zira bu platform aynı zamanda genç tasarımcıları iş dünyasına hazırlama misyonuyla, giysi yaratım sürecinin ticari boyutu için de elle tutulur bir yol haritası işlevi görüyor. Peki geçtiğimiz yıllarda Koza’da derece elde eden kreatifler o yola nasıl devam ediyor?

Modaya ilginiz ne zaman başladı?

Modaya ilgim onlu yaşlarımın başında, kendimi anlamaya çalıştığım dönem- lerde başladı. Derslerde sürekli çizim yaparken yakalanırdım hocalarıma. Estetiğe olan ilgimi ilkokul öğretmenim fark etmişti önce. Bana verdiği ufak görevleri ne kadar severek yaptığımı hatırlıyorum.

2019 Koza’da üçüncülük derecesi elde ettiniz. Bu başarı sizin için neler ifade ediyor?

Koza kariyer adımlarım için harika bir başlangıçtı çünkü yarışmaya hazırlanma sürecinde, tasarım anlamında kendimi daha iyi tanıma ve geliştirme fırsatı buldum. Bu koleksiyon benim markalaşma sürecimde hangi noktaya gitmem konusunda pusulam olacak. Kısacası Koza, bana güzel kapılar açan, koleksiyonumu doğru yerlerde ve doğru insanlarla buluşturmamı sağlayan bir platform oldu.

Koleksiyon hazırlarken nasıl bir süreç işliyor?

Gözlerimi her daim açık tutmaya çalışıyorum ve harekete geçmeden önce mutlaka uzun bir düşünme sürecine giriyorum. Önce hayalimde finale en yakın görüntüyü görmek isterim. Baş- langıcım genellikle kumaşlarla olur; görmek istediğim renk bloklarına ve yüzeylere karar veririm. Silüetleri be- lirledikten sonra anlatmak isteğim konu ve ulaşmak isteğim görüntü beni sonuca yönlendir.

Tasarım süreçlerinizde yaratıcılığı etkileyebilecek, sınırlandırabilecek ya da kısıtlayabilecek etkenlerle (satış hedefi, pazarlama stratejisi.vb) karşılaşıyor musunuz?

Ne yazık ki her tasarımcı gibi ben de kreatif yanımı engelleyen etkenlerle karşılaşıyorum. Fakat satış kaygısını unutmadan ama buna çok kapılmadan tasarım sürecime devam etmeye çalışıyorum.

Bir koleksiyon hazırlarken genelde nereden ve nelerden ilham alıyorsu- nuz?

Ben buna ilham demiyorum, daha çok kendi içimde bir arayış benim için. İçime dönüp ne anlatmak istediğimi bulmaya çalışıyorum. Genelde o dönemde ne yaşıyorsam o an çalıştığım şey üzerinde bir yansıması olsun istiyorum çünkü ancak o zaman gerçekten yaptığım koleksiyon ile bütünleşebiliyorum.

Koleksiyon yaratmanın dışarıdan görünmeyen, en zor kısmı nedir?

Koordinasyon ve takım çalışması. İnsan kabiliyetine bağımlı bir sektörde çalışıyoruz, ekibin doğru seçilmesi çok önemli. Giysi oluşturmanın her adımında kendi alanında başarılı kişilere ihtiyaç var. Bir şey yaratmak emek sabır ve yetenek gerektiren bir iş.

Sizce bir tasarımcı ortaya koyduğu yaratıcılığı sonraki koleksiyonlarda da devam ettirebilmek için ne gibi önlemler almalı?

Her yeni işte yeni bir hikayenin içine giriyoruz. Bence mesele hikayeyi bulabilmek. Geçmişi veya geleceği düşünerek hiçbir yere varamadığımı fark ettim. Bu sebeple benim için sadece andan uzaklaşmamaya çalışmak diyebilirim. Sürekli işleyen, hiç duraksamayan bir endüstri içindeyiz. Bu sebeple kendimizi sürekli yenilemeliyiz ve akıştan kopmamalıyız. Her zaman tutunacak bir duygu veya düşünce sahip olmalıyız çünkü giysilerin insan duygularıyla çok doğru orantılı olduğuna inanıyorum.

Tasarımlarımızın olmazsa olmaz dediğiniz değerleri nedir? Bunları nasıl ifade ediyorsunuz?

Konfor ve estetiği bir araya getiren kadın giyim tasarımı yapıyorum. Fakat aynı zaman unisex olduklarını söyleyebilirim. Ufak da olsa mutlaka kullandığım, vazgeçemediğim renklerim var. Pis dikişler, spor dikişler ve el işlemeleri gibi sevdiğim detaylar da buna dahil. Olmazsa olmaz dediğim ise doğal elyaflı kumaşlar. Dokuların ve kumaşın kalitesi, giysinin temelinin sağlam olduğunu ifade ediyor.

Yakın gelecekte ne gibi planlarınız var?

Yurt dışında master yapma planım ve bununla birlikte daha çok yeni olan kendi işimle ilgili ilk adımları orada atma projem var. Kendi markamı güçlendirip uluslararası platformlarda tanınırlığını artırmak en büyük hayalim diyebilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here