Tasarım Ödüllü Karbon Nötr Yağmurluk

0

 

Bir yağmurluk karbonu nasıl hapsedebilir? Charlotte McCurdy, küresel iklim tehditlerine yeni bir bakış açısı kazandırma misyonuyla bilim ve modayı harmanlıyor; sorumuza yaptığı inovasyonla cevap veriyor.  

Charlotte McCurdy, Rhode Island School of Design Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım Bölümü Araştırma Görevlisi olarak işine devam ederken yüksek lisans tezi bitirme projesinde alternatif bir plastik geliştiriyor. Ve petrolle üretilen geleneksel plastiklerin aksine yosun bazlı bu plastik, karbon üretmek yerine karbondan beslenerek tüketiyor! Amaç, tasarlanan ürünlerin karbonu hapsetmesi. Başka bir deyişle karbon salınımını ortadan kaldırmak. Tezi kapsamında tasarladığı ve bahsi geçen hedefleri gerçekleştiren ilk ürün ise bir yağmurluk.

McCurdy, öncesinde uluslarası ekonomi okumuş ve çeşitli kurumlarda sürdürülebilirlik üzerine çalışmış biri. Konvansiyonel ‘sürdürülebilirlik’ tanımını yeniden yapılandırmak isteyen McCurdy, bu ihtiyacını tasarım ile karşılamış; “Küresel ısınma ve benzeri tehditler hakkında anlatılan geleneksel hikaye, elektrik üretimi ve yakıt üzerine. Eksik kalan ise maddeler, üretimde kullanılan kimyasallar ve küresel emisyon.”

Tasarımını bir iletişim aracı olarak tanımlayan McCurdy’nin vizyonu, politik kalıpları yıkarak yeni bir bakış açısı kazandırmak ve toplumu dürtmek. Üstelik yaptığı bu inovasyonun herhangi bir ticari getirisi de yok. 

Fast Company dergisinin Innovation by Design Awards ödülünü kazanan bu koleksiyon şu sıralar Cooper Hewitt Tasarım Müzesi’nde sergileniyor. Öte yandan Charlotte McCurdy, geçtiğimiz hafta Linda Tischler Tasarım Ödülü’ne de layık görülmüştü. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here