Tommy Hilfiger’ın Gücü Nereden Geliyor?

0

Burberry ve Tom Ford’un önayak oluşuyla başlayan ve 2015 civarında bir anda popüler olan “See Now, Buy Now” trendi, milenyallerin yeni koleksiyonları satın almak için altı ay boyunca bekleyemeyeceğini düşünen markaların çıkardığı bir icattı aslında. Dior ve Gucci gibi köklü moda evleri baştan reddetmişti bu fikri. Moncler gelenekselleşen modelle birlikte bu yeni fikri de göz ardı ederek her ay yeni bir ürün grubu sunmaya karar vermişti. Ve bunda başarılı oldu. Öte yandan kısa bir süre Tom Ford’un zarar ettiği ortaya çıktı.

İlk günden beri akıma bağlılığını vurgulayan Tommy Hilfiger ise birkaç sene içinde bu sayede satışlarında önemli artış kaydetti. Calvin Klein gibi PVH grubun (Birleşik Devletlerin Kering ve LVMH gibi köklü Avrupa gruplarına yanıtı niteliğinde) üyelerinden biri olan Tommy Hilfiger 2018 yılını 4.2 milyar dolarlık net bir satışla kapattı. Markanın üç yıl önceki satış grafiği ise 3 milyar dolar civarındaydı.

Peki, bu başarının altında yatan sebep ne?

Öncelikle, her yıl ürün skalasını ve gruplarını gittikçe büyütüyor. Milenyallerin radarındaki Zendaya ve Gigi Hadid gibi popüler kültürün yıldızlarıyla ortak koleksiyonlara imza attılar. 2010’lu yılların en büyük trendi olan Athlesiure’u yakalamak, insanlarda artan spor yapma istediğini karşılayabilmek adına Tommy Sport’u yarattılar. 2016 yılında fiziksel açıdan dezavantajlı müşterileri için hazırladığı koleksiyon da markanın hanesine artı puan olarak yazılmıştı. Ve son olarak yüzde 100 geri dönüşümlü pamuktan ürettikleri jean koleksiyonları ve doğa dostu ürünleri Tommy’nin gücüne güç kattı.

Ancak Amerikalı markanın zaferindeki asıl sebep data ve teknolojiye yaptıkları yatırımdan kaynaklanıyor. See Now, Buy Now trendinin pazara tanıtılığı 2015 yılından bu yana teknolojiye yaptıkları yatırım her sene yüzde 10 ile 15 oranında artış gösterdi. Kurmuş oldukları data keşif platformları sayesinde hedef – satış – ürün çeşitliği konusunda daha hızlı ve nokta atışı sonuçlar alabiliyorlar. Forbes’a göre, bu çağda, bu yöntemle kazanç sağlamanın yolu da zaten yapay zekaya yatırım yapmaktan geçiyor. Markalar yapay zekadan yardım alarak eski satış grafiklerini, sosyal medyada en çok konuşulan ürünleri, trendleri ve rakip firmaların satış ve çeşitliliğini tek bir potada eritebiliyor. Böylece marka da en doğru yatırımı nereye yapması gerektiğini çok iyi biliyor. Yapay zekanın getirilerinden biri de, doğru kumaş kullanımını önceden tespit ederek sonradan oluşabilecek zararlı ortadan kaldırmak. Neyin satıp neyin satmayacağını da gösterebilen sistem sayesinde üretim fazlası ürünler de ortadan kalkmış oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here