Türk Moda Endüstrisinde Büyük Veri: FASHION SYSTEM No 2 Çıktı

0

Fashion System’ın “Türkiye Moda Endüstrisinde Büyük Veri?” başlıklı ikinci sayısı İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe’nin şu sözleriyle açılıyor. “İçinde bulunduğumuz ileri bilgi çağında yaratıcılığın önünü açacak her türlü ortamı yaratmak mecburiyetin- deyiz. Teknoloji bize bu olanakları sunuyor. Büyük veri sayesinde artık müşterimizin müşterisini tanıyoruz. Onun karar  verme  süreçlerine etki eden nedeleri biliyoruz. Satın alma koşullarını ve nedenlerini biliyoruz. Büyük veri artık bu bilgiyi herkes için ulaşılabilir kılıyor. Şirketlerimizin en büyük veri kaynağı haline  geldiler. Teknoloji bize bu olanakları çok ucu- za da sağlıyor. Yani bizde olan bilgi, aynı anda rakiplerimizde de var.” Ve şu soruyor: “O zaman biz ne yapmalıyız?” Endüstrinin önde gelen isimleri ve fikir liderleri de bu sorunun cevabını veriyor.

Üç ayda bir Türkçe, yılda iki kez ise İngilizce yayınlanacak bu fikir dergisinin ikinci sayısında bizi bekleyen konular ise şu şekilde.

Türk Moda Endüstrisinde Büyük Veri

Fashion System dergisinin Ekonomi Bölüm Danışmanı Barış Soydan, Türkiye’de ve dünyada markaların büyük veriyle ne yaptıklarını, onu nasıl işlediklerini anlatıyor. PwC Yönetim Danışmanlığı‘ndan Ekrem Cunedioğlu, Ernst and Young Türkiye’den Veri Analitiği Danışmanı Prof. Dr. Berna Tuncay ve Akademisyen İnan Utku Türkmen ise Big Data’yı raporlar ışığında analiz ediyor.

İllüstrasyon: Kemal Şanlı

Türkiye’yi Vazgeçilmez Yapan Ne?

Fashion System ilk sayısında şu soruyu soruyordu: “Türkiye Moda Endüstrisinin Gücü Nereden Geliyor?” Bu kez olaya farklı bir açıdan bakıyor ve dünyanın en büyük markalarına neden Türkiye’de üretim yaptıklarını soruyoruz.

Farklı Disiplinlerden Endüstri Liderleri Bir Arada

Seda Yılmaz; Fashion System için Gülden Yılmaz‘la bir araya gelerek Koton‘dan kadınlarla gerçekleştirdikleri projeleri; Elif Tellaloğlu‘yla da Beymen ve dijital pazarlamayı konuştu.

Gülden Yılmaz; Fotoğraf, Fashion System için Mert Terliksiz

Dice Kayek ve Machka işbirliğini Ayşe Ege ve İpekyol Genel Müdürü Uğur Ayaydın‘la masaya yatırdık.

Beril Türkmen ise dijitalleşen satış kanallarına rağmen mağazaları çekici kılan tasarım noktasına değindi ve Louis Vuitton‘da Visual Merchandiser Ceylan Ulusseverler ve iç mimar Emre Özücuoşkun‘la bir araya geldi.

Dijital Dönüşüm

Fashion System’ın ilk sayısında olduğu gibi fikir liderleri Levent Erden, Ali Ağaoğlu, Ali Rıza Ersoy, yapay zeka, büyük veri ve IoT alanlarında makaleler kaleme aldı. Barış Soydan; Hopi genel müdürü Neslihan Uçar‘la Hopi’nin alanda nasıl lier olduğunu ve büyük veriyi nasıl kullandıklarını konuştu. Onur Aymete ise Markafoni‘nin yaratıcısı Tolga Tatari ile çok kanallı satış platformlarını geliştiren Akinon‘u konuştu.

Made in Turkey

Made in Turkey algısını güçlendirmek ve entelektüel bir bakış açısı geliştirmek adına kıyafetten iç çamaşırına, ayakkabıdan gelinliğe; koleksiyonlarını tüm dünyanın takip ettiği, Türkiye’den çıkmış dört tasarımcı, ilhamları ve yönetim süreçleriyle global bir marka yaratmanın süreçlerini tartıştık.

Fotoğraf: Berkant Demirbek
Stil Editörü: Mert Güler

Sadece kıyafet ya da aksesuar satmayan aynı zamanda bir hayat tarzı ve kültürünü de temsil eden birbirlerinden farklı yerlerde duran konseptleriyle, İstanbuldaki beş mazanın yolunu tuttuk.

Bu coğrafyanın gizli güçleri, artizanal markalar ve hazır giyim markalarının yeni koleksiyonlarıyla özel çekimler gerçekleştirdik.

Makro Trend

Bu sayıda masaya yatırdığımız bazı diğer konuların arasında ise Sürdürülebilirlik, Moda Eğitimi, Mars’ta Ne Giyeceğiz, Yavaş Moda ve Sneaker Borsası başlıklı makaleler de yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here