Türkiye’yi Vazgeçilmez Yapan Özellikler

0

Fashion System’in ilk sayısının kapak dosyasında “Türk hazır giyim sektörünün gücü nereden geliyor” diye sormuş ve şöyle yanıt vermiştik: “Kısa teslimat süreleri, düşük nakliye masrafları ve hızlı iş yapabilme, karar alabilme becerisi. Hazır giyim ve tekstilde yüz yıllar öncesine uzanan deneyim ve birikim.Yoğunlaşmış üretim yapısı. Güçlü devlet destekleri. Yetenekli ve çalışkan insan kaynağı.”

Tedarik zincirlerinde Türkiye’ye büyük rol veren uluslararası alıcıların yöneticileriyle Fashion System’ın bu sayısı için yaptığımız görüşmeler de yukarıdaki saptamaları doğruluyor.

Asmara Group yöneticisi Nuran Varoğlu, Türkiye’nin Avrupa pazarına yakınlığının kilit önem taşıdığını belirterek, “Avrupa’ya üç saat uzaklıkta bir ülkeyiz ve hızlı dönüş sağlayabiliyoruz. Müşterilerimiz hızımız ve inovasyonumuz için bize geliyorlar” diyor. Puma’dan Sinem Uzun da coğrafi avantajın altını çiziyor: “Türkiye Avrupa pazarına çok yakın. Bu yüzden Türkiye.”

Sadece Avrupa mı? Türkiye dünyanın diğer pazarlarına mesafe açısından eşsiz bir konuma sahip. Agentex yöneticisi Rufe Kılınç, “Türkiye, coğrafi olarak İtalya ve Uzak Doğu’nun tam ortasında” diyerek bu avantajın altını çiziyor.

TASARIMDA ÖNDE

Türkiye’nin tek avantajı Avrupa’ya coğrafi yakınlık olsa bu kadar çok gündemde olmazdı. Türkiye tasarım alanında büyük bir atılım gerçekleştirdi. Nitekim alıcılar, bu konuya özel bir vurgu yapıyor. Otto International yöneticisi Ömer Tayan, “Türkiye çok hızlı ve modaya çok yatkın. Kalite anlayışı çok değişti, Türkiye kendisini geliştirdi. Dünyada rekabet edecek düzeyde. Hatta en üst sıralarda diyebilirim. Neden istemesinler ki, Türkiye’yle çalışmayı? Şu anda en büyük tercih Türkiye olmalı” değerlendirmesini yapıyor.

Puma yöneticisi Sinem Uzun da, uluslararası alıcıların neden Türkiye’yi tercih ettiği sorusuna tereddütsüz, “Çünkü Türkiye’de tasarım var” cevabı veriyor. Asmara Group’tan Nuran Varoğlu da aynı noktanın altını çiziyor: “Moda ve tasarım anlamında da bir adımöndeyiz.”

Tasarım ve kaliteye vurgu yapan bir başka yönetici Agentexten Rufe Kılınç: “Türkiye tasarımda da iyi, kalitede de iyi… Ben özellikle hazır giyim ve deride çok başarılı buluyorum. Gidip geri gelen müşterilerimizden bunu çok daha iyi tespit edebiliyoruz.”

AVRUPANIN TEDARİKÇİSİ KİMLİĞİNİ KORUYACAK

Fashion System’in ilk sayısında Avrupalı perakendecilerin ürünlerinin yaklaşık yüzde 25’ini yakın bölgelerden tedarik etmeyi planladığını, 2023 yılında Avrupalı alıcıların yakın bölgelerden yaklaşık 30 milyar dolarlık alım yapmalarının beklendiğini yazmıştık. Bu öngörüyü uluslararası şirketlerin görüşeriyle birlikte değerlendirdiğimizde, Türk hazır giyiminin önümüzdeki dönemde de Avrupa için vazgeçilmez niteliğini koruyacağını rahatlıkla söyleyebiliriz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here