Ucu Açık Bir Alan: Moda Filmleri

0

 

Moda evrilmekte ve kendini yenilemekte. 21. yüzyılda değişen tasarım anlayışıyla birlikte markalar da yeni ve inovatif içerikler üretmekte. Yaratıcılık ise işin her köşesinde. Her markanın anlatacağı özgün bir hikaye ve her hikayenin arkasında da yaratıcı bir yönetmen var. Tanımsız olan duyguları hissedilebilir kılan, bizi ilham verici görsel dünyalara davet eden, bugünün en çok aranan moda filmleri yönetmenlerine kreatif süreçlerini sorduk.

Mu Tunç 

Size göre moda filmini diğer janrlardan farklı kılanlar?

Moda filmini cümle içerisinde ilk defa paylaştığım günü hatırlıyorum. Feride Tansuğ’a bu kavramı anlatıyordum; L’appart PR Türkiye’yi çok yeni kurmuştu ve ben de onunla toplanıp sürekli moda filmleri olmalı diye konuşuyordum. “Markalar artık farklı içerik üretmeli, ülkeye bu kültürü getirelim istiyorum” diyordum. Bu bağlamda Paris biletimi alıp bana destek olan Feride Tansuğ idi. Ben de moda filmi tavrıyla, belgesel filmi ve kurmaca mantığını bir araya getirmek istedim. Tanımsız olan duyguyu hissedilir kılmak bence moda filmlerinin en ilginç tarafı. Ama tabii her kavram gibi konuya ilgi arttıkça aslında bütün bu özel ruhsal duygular da azalıyor. Şu anda çekilen moda filmlerinde bir his geçirme özeni var mı, emin değilim. Çok daha fazla güzel görünen kızlar ve erkekleri bir arada montajlama hevesi var gibi duruyor. Oysa bu filmlerin öncüleri Guy Bourdin, Nick Knight veya asıl bu isimlerinden ataları olan en öncü filmle uğraşan Kenneth Anger, John Cassavetes gibi isimler.

Moda ile film yapımı çarpışmasında bir moda filmini yaratıcı kılan sizce nedir?

Yönetmeni arayış içine soktuğu o tanımsız duygu. Yani güzel insan çekme sevdası değil. Tanımsız bir duygu ve tavır var insana özgü… İşte onu ortaya çıkarmak.

Kullandığınız kamera?

Şu sıralar Leica Q ve iPhone 11 Pro.

Efektif bir moda filmi yapımında olmazsa olmazınız?

Bence duygudur; güzel görseller değil. Bu kısım hep atlanılıyor ve o yüzden şu anda moda filmleri daha yeni hak ettiği ilgiyi görmeye başladı ama aynı anda da aşırı ucuzladı. Sunduğu tavır ve duygu bence moda filminin özü.

Film yapım süreçleriniz nasıl ilerler?

Her defasında farklı. Bazen bir duygudan yola çıkıp bazen de bir cümle olabiliyor veya bir renk.

İlham aldığınız diğer yönetmenler, fotoğrafçılar?

Çok var… Bazı isimler vermek gerekirse John Cassavetes, Michael Mann, F.W. Murnau, Christopher Nolan, Luis Buñuel.

Gelecekteki film projeleriniz?

Şu anda Nükhet Duru ile ilgili özel bir film yapıyorum ve bu bana çok heyecan veriyor. Türkiye’de bu tarzda bir film üretebildiğini düşünmüyorum. Ayrıca başka gelişmeler ve projeler de söz konusu. Hepsi yakında ortaya çıkacak, o yüzden heyecanlıyım. Umarım bizler yeni bir stil ve duruş kazandırabileceğiz Türk sinemasına. Tüm gayem bunun üzerine kurulu. Böyle filmler de bu topraklarda yapılabilir diyebilmek ve gösterebilmek insanlara.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here