Vahap Küçük Yurt Dışına Açılacaklara 7 Öneride Bulunuyor

0

Geçen yıl cirosu 16 milyar TL’yi aşan LC Waikiki, 2019 yılında rotasını yeni pazarlara, yeni ülkelere çevirdi. LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, yüzde 32’lik büyüme ile ciroyu 21.3 milyar TL’ye yükseltmeyi hedeflediklerini söylüyor. E-ticaret ve lojistik alanındaki yatırımlar gerek yurtiçinde, gerekse globalde devam edecek. Küçük, “Markamızın ve ülkemizin bayrağını daha güçlü dalgalandırmayı ülkemize sözümüz olarak görüyoruz” diyor.

VAHAP KÜÇÜK’TEN YURTDIŞINA AÇILACAKLARA 7 ÖNERİ

“LC Waikiki olarak, bulunduğumuz pazarlar konusunda tecrübelerimizi soran Türk perakende şirketleriyle her zaman bilgi paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz” diyen Vahap Küçük, şu önerilerde bulunuyor.

1 Yurtdışına açılmaya yakın coğrafyalardan başlamalarını öneririm.

Türkiye’ye üçdört saat mesafedez milyonlarcaketici bulunuyor. Üstelik bu coğrafyada kendi markaları bulunmayan birçok ülke var. Mesela İran, bunlardan biri. Ortadoğu’nun kültürü ve değerleri de Türkiye’ye uyuyor.

2 Doymuş değil, doymamış pazarlardan başlamak da önemli.

Afrika da bizim için büyük bir fırsat. Afrikaya uzun vadeli bakmak gerekiyor. Bu kıtada 2-2.5 milyar nüfus var. Bunların yüzde 10’una ürün satsanız zaten Avrupa pazarı çapında biryüklükle karşılaşıyorsunuz. Sadece Avrupa’da büyümek zorunda değiliz. Özellikle rekabetin az olduğu ülkelerde fırsatlar yakalayabiliriz.

3 Giriş yapılan ülkenin tüketici alışkanlıkları, giyim tarzları, fiyat aralıkları ve rakipler çok iyi analiz edilmeli.

LC Waikiki reklam kampanyası

4 Yeni pazarlarda bir-iki yıl para kazanmayı unutup sabırla mücadele etmek gerekiyor.

Yurtdışı için sabır, kararlılık, mücadele, ekip, kaynak ve vizyon gerekir. Bunlar yoksa kolay değildir. Bunlardan biri olmazsa olmaz. Uzun vadeli düşünebilmeniz, bir anlam bulmanız da şarttır.

5 Mağaza, lokasyon tercihlerinde de dikkatli olunmalı.

Gittiğimiz ülkelerde kendimiz kiralama yapıyor, kendi personelimizi istihdam ediyor, kendi e-ticaret sitemizi ıyoruz. Hedeflerimize ulaşmak için doğru yolun bu olduğuna inanıyoruz. Öte yandan kendi mağazalarımızı açarak büyümenin başka güzel sonuçları da oluyor. Örneğin mağaza kurduğunuz ülkeye Türkiyeden mobilya, mermer, poşet de ihraç ediyorsunuz. Böylece kendi mağazalarınızı açtığınızda birçok farklı yan sanayiye de ihracat geliri kazandırıyorsunuz.

6 Faaliyete geçilen ülkelere gidecek yöneticiler de iyi seçilmeli.

Bir yöneticiye “Seni Afrikaya gönderiyoruz dediğimizde kimse, “Orada ne işim var demez. LC Waikiki’nin şu anda, Kenya’dan Endonezya’ya,ney Afrika’dan Kazakistan’a kadar dünyanın çeşitli noktalarında kendi yöneticileri bulunuyor. Buna mecburuz, çünkü kendi yöneticilerimizi göndermezsek oralarda mağazalarımız olamaz.

7 Ayrıca bu ülkelerin yasaları da iyi analiz edilmeli.

Gümrüklerde zorluk yaşayabiliyoruz, zira birçok ülkenin gümrüğü henüz oturmamış durumda. Yüksek gümrük vergileriyle karşılaşabiliyoruz. Aslında zorluklar ülkeden ülkeye değişiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here