Yılların perakende lideri de artık teknolojinin hızına kayıtsız kalmıyor ve dijitalin de lideri olmak için her gün daha fazla yol katediyor.

Walmart’ın 2019’un geride kalan ilk çeyreğinde e-ticaret satışlarını yüzde 43 artırdığı gerçeği, aslında markanın başlattığı dijital dönüşümü en basit şekilde anlatan örnek. E-ticaret sektöründe kendine yer açmak isteyen Walmart, işe ilk olarak şu soruyu sorarak başladı: “Teknoloji önlenemez bir hızla ilerlerken, perakende satışın bir numarası bu yükselişe nasıl adapte olacak?” Bunun üzerine atılan ilk adım da operasyonel faydayı maksimuma çıkarmak ve üst düzey bir alışveriş deneyimi sunmak için teknolojiyi kullanmaya karar vermek oldu. Markanın CTO’su Jeremy King’in “Teknoloji yatırımlarımızı hızla artırıyoruz” açıklamasını destekleyen veriler ortada: Walmart 2018 yılında 1700 teknoloji çalışanını işe aldı ve 2019 yılı içinde bu sayının 2000 kişi kadar da artması planlanıyor. Yani Walmart hız kesmeden bir teknoloji şirketi olma yolunda ilerliyor ve bu sıfatı onlara yalnızca biz yakıştırmıyoruz, Austin’deki SXSW festivaline konuşmacı olarak katılan Jeremy King’in başlıkları sanal gerçeklik ile makine öğrenmesi. Bunun yanında Walmart kendini festivalde bir teknoloji şirketi olarak konumluyor.

Walmart 2018 yılında 1700 teknoloji çalışanını işe aldı ve 2019 yılı içinde bu sayının 2000 kişi kadar da artması planlanıyor

Elbette Walmart’ın dönüşümünü tetikleyen başlıca sebep, en büyük rakipleri Amazon’un yıllardan beri e-ticaret dünyası ve dijital alanlardaki egemenliği. Yıllardan beri düşük fiyatlı ve depodan satış anlayışını benimseyen ve bunu kullanıcısına da benimseten Walmart’ın karşısında e-ticaret devrimini gerçekleştirmiş, müşterilerine Alexa ile sadece seslerini kullanarak alışveriş yapabilme imkanı sunan bir Amazon vardı ve modern çağda bu uçurumun açılmasına izin verirseniz, arayı hiç kapatamamanız olası.

Walmart da bu süreçte hızlı davrandı ve yatırımlarını internet şirketleri satın alarak, mağazalarına teknolojiyi entegre ederek, teslimat servislerinde yeni ortaklıklar kurarak geliştirmeyi sürdürdü. Belki de Walmart’ın teknolojiyle geliştirdiği ilişkiyi en iyi şekilde anlamak için, şirketin CEO’su Doug McMillon’ın telefonunun galerisine bakmak yeterli. Adına ‘‘sağlıklı paranoya’’ dediği fotoğrafta ABD’nin son 60 yıldaki en büyük perakende şirketlerinin listesi yer alıyor ve içinde yer alan şirketlerin sürekli değiştiği listeye baktıkça McMillon, “Burda yıllar içinde en tepeye yükselip batan şirketleri görebilirsiniz, bu fotoğraf sadece aynısının bizim de başımıza gelebileceğini gösteren bir hatırlatıcı” diyor. Walmart, gelişen dünyaya ayak uydurmak zorunda olduğunun bilincinde ve bu yolda risk almaktan çekinmeyerek kararlı ilerleyişini sürdürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here