Yaratıcı Endüstrilerden İlham Veren Gelişmeler

0

Efsaneler Bir Arada: David Bailey

David Bailey’nin Taschen etiketiyle çıkacak yeni kitabı

İsmini bilmeyen yoktur. En çok Andy Warhol’dan Kate Moss’a dünyaya iz bırakan isimlerin portreleriyle ya da 1960’lı yıllarda Diana Vreeland ile Vogue dergisi için gerçekleştirdiği “Youthquake” çekimleriyle tanıyoruz onu. Bugünlerde kariyerinde 60 yılı geride bırakan David Bailey’nin yakın zaman içinde Taschen’dan çıkacak ve kendisiyle aynı adı taşıyan kitabı fotoğrafçının 1950’lerden 2010’lu yıllara kadar çektiği portreleri bir araya getiriyor. Nelson Mandela, the Beatles, the Queen, Salvador Dali, Bill Gates ve Yves Saint Laurent’nın da dahil olduğu 300 efsanevi kişinin fotoğrafını çeken David Bailey’nin kitabı Marc Newson tarafından tasarlanmış. Sınırlı sayıda üretilen kitap aynı zamanda fotoğrafçının imzasıyla satışa çıkıyor.

Bir başka İngiliz çağdaş sanatçı Damien Hirst’ün deyimiyle “O, sanatın ustası ve insanın aklını başından alan bir görsel dil yarattı.”

Hayallerin Efendisi: Ferragamo, Luca Guadagnino Gözünden

Salvatore Ferragamo atölyesinde

“Benim Adım Aşk, “Beni Adınla Çağır” ya da “Suspiria”… Son yılların en gözde İtalyan yönetmenlerinden olan Luca Guadagnino’nun ismini duymayan kalmamıştır. Öyle ki şanı festival çevrelerinden çok uzaklarda Oscar ödüllerinde dahil anılmaya başlandı. Ancak Guadagnino’nun son projesi yeni bir aşk ya da korku hikayesi değil. İlk gösterimi gelecek ay Venedik Film Festivali’nde yapılacak yeni filmin başlığı Salvatore Ferragamo: The Shoemaker of Dreams. Adından da anlaşılacağı üzere yönetmenin yarattığı dünyayla birebir örtüşen, incelikle işlenen ve sinematografik koleksiyonlar sunan Salvatore Ferragamo’nun hikayesini izleyeceğiz. 20. yüzyılın başlarında Napoli’deki evinden ayrılıp Birleşik Devletler’e, Kaliforniya’ya doğru yolculuğa çıkan ardından 1927 yılında ülkesine geri dönerek bugün dünyanın en lüks moda evlerinden biri kuran tasarımcının hayatına tanıklık edeceğiz. 90 dakikalık film belgesel türünde.

En Etkili Amerikalı: Halston

Kaynak: Vogue Amerika

Sıradaki filmde ne yönetmenin ne de filmin kahramanının uzun uzun tanımlanmasına gerek yok. Öncelikle şunu söylemekte yarar var. Bu yılın ikinci yarısında çağdaş moda olarak tanımladığımız yaklaşımın iki yaratıcısının da belgesellerini izleyecek olmamız şimdiden heyecan verici. Salvatore Ferragamo dışında beklediğimiz bir diğer yapım ise Halston belgeseli.

Kaşmir ve süet gibi kumaşları alıp, ultra minimal ve modern kıyafetler tasarlayarak 1970’li yıllara ve disko kültürüne damga vuran Halston, ya da Roy Halston Forwick Birleşik Devletler’den çıkan en iyi moda tasarımcılarından biri. İsmi Studio 54’le anılan, tasarımları Jacqueline Kennedy tarafından tercih edilen, sadece disko kraliçeleri değil Newsweek gibi bir dergi tarafından da “tüm zamanların en etkili Amerikalı tasarımcısı” seçilen Halston’ın markası ise bugün Los Angeles ve Birleşik Arap Emirliği ortaklığında devam ediyor.

Filmin yönetmeni ise moda dünyasına uzak biri sayılmaz. Daha önce Raf Simons’ın Dior günlerini anlattığı “Dior and I” filmi ve efsanevi editör Diana Vreeland’in hayatını izlediğimiz “Diana Vreeland: The Eye Has to Travel” filmlerinin de yönetmenlerinden. Halston’un ilk gösterimi Sundance Film Festivali’nde yapılacak.

Alışveriş Yapabildiğiniz Müze: Pop-up Louis Vuitton Mağazası

Beverly Hills’deki Pop up Louis Vuitton mağazası

Konu bir moda evinin, çağın en önemli sanatçılarıyla yaptığı iş birliklerine gelince kimse Louis Vuitton’un eline su dökemiyor. Yayoi Kusama, Takashi Murakami, Jeff Koons akla gelen büyük bütçeli ikili projelerden. Markanın bir diğer alameti farikası ise Zaha Hadid’den Frank Gehry’e, Cindy Sherman’dan Stephen Sprouse’a kadar dünyanın en önemli mimar ve sanatçılarıyla tasarladıkları bavul serileri.

Louis Vuitton, Louis Vuitton X adını verdiği yeni pop up mağazasını Beverly Hills, Los Angeles’ta açıyor ve 15 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek. Markanın amacı ise aralarında Nicolas Ghesquire, Marc Jacobs ve Virgil Abloh dönemlerin de yer aldığı 1850’li yıllardan bugüne kadar gerçekleşen bütün iş birliklerini tek bir çatı altında sergilemek. 180 farklı ürün mağazada satın alınabilecek. Ancak yeni bir Louis Vuitton çantaya ihtiyacınız yoksa bir sergi gibi gezebilirsiniz de.

Apollo 11 Anısına: Müzayedelik Saatler

Sotheby’s tarafından açık artırmaya çıkacak Omega saatler

Öncelikle 50 yıl öncesine gidelim. 8 gün, 3 saat ve 18 dakika süren bir görev için Apollo 11, 16 Temmuz 1959’da yolculuğa başladı ve 24 Temmuz’da inişi gerçekleştirdi.

Dünyanın en köklü müzayede evlerinden Sotheby’s ise tarihe yön veren bu yolculuğun 50. yılını kutlamak adına Omega Speedmaster: To the Moon and Back isimli bir satış gerçekleştiriyor. Satışta ise iki model öne çıkıyor: 2915 ve Alaska III. 2915, Speedmaster serisinden tasarlanan ilk saat. Alaska III ise 1978 yılında NASA’nın Space Shuttle programında kullanılmış.

Sotheby’s ise bu açık artırmalarla hem Omega’ya saygı duruşunda bulunuyor, hem de 50 yıl boyunca NASA’nın başarıyla tamamladığı görevleri kutluyor.

Disiplinler Arası Etkileşim: Lisa Perry

Assouline etiketiyle yayımlanacak Lisa Perry kitabı

60’lı yılları, Courrèges ve Pierre Cardin gibi tasarımcıların koleksiyonlarını anımsatan işler yaratan Lisa Perry bu kez sanat eserleri, mobilya ve ışık tasarımlarını bir araya getirip Marie Kondo’nun deyimiyle mutluluk aşılayan mekanlar tasarladı. Manhattan’dan Güney Fransa sahillerine kadar tasarladığı evleri ise Assouline etiketiyle bir araya getirdi. Robyn Lea tarafından fotoğraflanan kareler tasarımcının, kumaşa, modaya ve mobilyalara karşı olan aşkı bir araya getiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here