Yeni Trend: Yıkanmayan Tişörtler

0

Evlerde tükettiğimiz suyun yüzde 17 oranında sorumlusu çamaşır makineleri. Ürettiğimiz karbon ayak izinin çeyreği ise yıkadığımız kıyafetleri sonucunda ortaya çıkıyor. Çamaşır makinesi şirketi AEG’ye göre ise yıkadığımız ürünlerin yüzde 90’ı aslında o kadar da kirli değil.

Bazı doğa dostu markalar ise ürettikleri yeni teknolojiler ya da kullandıkları materyallerle harcadığımız su miktarını aza indiriyor.

Üç arkadaş tarafından 2016 yılında kurulan Unbound Merino 65 dolar değerinde tişörtler üretiyor. Ancak bu tişörtlerin bir özelliği var. Yünden üretilen bu tişörtleri birkaç hafta boyunca yıkamadan giymeye devam edebiliyorsunuz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

🎵 Stayin’ Alive – Bee Gees 👕 Charcoal Grey – Unbound Merino #unboundmerino

Unbound Merino (@unboundmerino)’in paylaştığı bir gönderi ()

Pangaia adlı bir başka marka ise fiber tişörtler üretiyor. Sonuç yine aynı. Doğa dostu olan bu materyaller, onları sıklıkla yıkamanızı önlüyor. Kullanılan nane yağı gerçek anlamda ürünlerin ‘ilk günkü gibi taze’ kalmasını sağlıyor. Markanın fanları arasında Jutsin Bieber ve Jaden Smith de yer alıyor. Bu yöntem yıkama sırasında kullanılacak 3.000 litre suyun boşa gitmemesini sağlıyor.

Ve işte bir marka daha. Wool& isimli kadın giyim markasının ürettiği elbiseleri 100 gün boyunca yıkamadan giyebiliyorsunuz. Markanın ürettiği bu elbise kadınlar arasında o kadar rağbet görmüş ki, aynı yöntem kullanılarak yeni ürün çeşitleri bir tasarlanmaya başlamışlar.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here