Yenilenen Seyahat Tercihlerimiz

0

 

Önceliklerimiz değiştikçe beklentilerimiz, beklentilerimiz değiştikçe de seyahat etme şekillerimiz de değişiyor. “Anda kalma” olarak tanımlanabilecek mindfulness, dijitallik detoksu ve günlük hayatın stresinden uzak kalma ihtiyacı, sürdürülebilir seyahat ve ekoturizm kavramlarını ortaya çıkarıyor. Birçok otel ve tatil yeri de bu anlamda misafirlerinin beklentilerini karşılamaya yönelik adımlar atıyor. Artık çevre dostu tanımına aşina olmayan neredeyse pek tesis kalmasa da bazıları sürdürülebilir seyahat anlayışını daha da ileriye taşıyor. Fransız Polinezyası’nda ki The Brando, yalnızca yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanıyor. Güneş ve Hindistan cevizinden enerji üreten tesis, karbon ayak izini mümkün olduğunda azaltmak adına su altı akıntılarının gücünü kullanarak havalandırma sistemleri dahi inşa etmiş.

Sürdürülebilir estetiği keşfeden ve kendince yorumlayan Kenya’daki Campi ya Kanzi oteli, yerel halk tarafından yalnızca ağaçlardan düşen materyaller kullanarak inşa edilmiş. Benzer anlayış, dünyanın farklı noktalarında da kendini gösteriyor. New York’taki 1 Hotel Central Park oteli, misafirlerine vermek istediği mesajları kağıt kullanmak yerine tebeşirle tahtaya yazarak veriyor ve odalarda yer alan bazı ürünlerin, nasıl ve hangi malzemeden geri dönüştürülerek otele kazandırıldığını belirtiyor.

Elbette konu seyahat ve tatil yapmak olunca, asgari düzeyde bir lüks mutlaka gerekliliklerden biri oluyor. Otel tasarımcısı ve seyahat planlama uzmanı Kevin Underwood, “Günümüzün lüks tasarım anlayışı, otantiklik, yerellik ve kültürle doğru orantılı” diyerek zamanın ruhuyla değişen bir tanımın altını çiziyor. Suudi Arabistan’da yer alan Amaala wellness merkezini planlarken karbon salımını sıfıra indirgemeyi hedeflediklerini, bölgenin sürdürülebilir değerlere en uygun tesisine dönüşen Amaala’da doğal yaşamı korumayı önceliklendirdiklerini söyleyen Underwood, insanların tercih sebeplerinin de bu duyarlılık olduğunu belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here