Yoksa Z Kuşağının Sahte Ürün Merakı Mı Var?

0

International Trademark Association’ın yaşları 18 ile 23 arasında değişen 1250 ABD vatandaşı ve 403 Çinliyle yaptığı araştırmanın sonuçları gösteriyor ki Birleşik Devleter’de Z Jenerasyonu’nun yüzde 71’i, Çin’de ise yüzde 84’ü sahte ürün satın alıyor.

Araştırmanın yapılma nedeni ise şu: 2020’de en büyük tüketici grubunu bu yaş aralığı oluştumuş olacak.

Her iki ülkede de en çok ayakkabı ve aksesuarlarda sahte ürün alımı yapılmış. Gençlere bunun nedenini sorulduğunda ise alınan yanıt şu: “Sahte ürünle pozitif bir deneyim yaşadık.” Yüzde 61 oranında alınan bir diğer cevap da sahte ürünlere erişimin daha kolay oluşu yönünde. Öte yandan şunu belirtmekte fayda var, Çin’de gençler, lüks kategorisi altında satılan hakiki ürünlere senede ortalama 7,267 dolar harcıyor.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NDE Z Kuşağının YÜZDE 71‘İ, ÇİN’DE İSE YÜZDE 84‘Ü SAHTE ÜRÜN SATIN ALIYOR

Kaynak: International Trademark Association

International Trademark Association’ın tüketici grubuna yönelttiği bir diğer soru ise şu: Alışkanlıklarınız devam edecek mi? Çin’den alınan yanıtlara bakacak olursak bu alışkanlık yüzde 70 oranında devam edecek. Birleşik Devletler’de ise bu oran yarı yarıya azalıyor.

Ancak araştırmanın en ilgi çekici yanı şu: Gençler sahte ürün satın alırken markanın ismine değil, işlevine önem veriyorlar.

Araştırma bu iki ülke dışında Arjantin, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Nijerya ve Rusya’da da yapılmış. En az bir kez sahte ürün satın alanların sayısının en çok olduğu ülke Nijerya. Oran burada yüzde 97’de. En düşük oran ise yüzde 46 ile Japonya’da.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here