Yüksek Saatçiliğin Sürdürülebilirlik ile Sınavı

0

Her yıl ocak ayında düzenlenen ve saatçiliğin, özellikle de yüksek saatçiliğin evrimini, sunduğu yenilik ve trendlerini gözlemleyebildiğimiz Salon International de la Haute Horlogerie’de (SIHH) bu yıl bir model diğerlerine göre daha çok dikkat çekiyordu. 1828’de İsviçre’de temelleri atılan H. Moser & Cie üretimi yeni modele vegan saat diyebilirsiniz ya da bahçıvanların hayallerindeki bir saat bile olabilir.

Jacquemus, geçtiğimiz mart, Paris Moda Haftası kapsamında sunduğu yeni koleksiyonunda sade bir takım elbisede delikler açarak papatyalar geçirmişti içinden, ilkbaharın ruhu, çiçeklerin enerjisi daima yanımızda demek istiyor gibiydi. Naif bir yaklaşımdı. Ancak,H. Moser & Cie bu yaklaşımı bir adım daha öteye taşıyor.

Hızlı moda markaları, yüksek modanın başrol oyuncuları her gün yeni bir bildiri yayınlayarak sürdürülebilir sistemleri DNA’larına nasıl adapte ettiklerini, yeni koleksiyonlarını hazırlarken doğaya nasıl zarar vermediklerini anlatıyorlar. Peki ya konu saat olunca?

Öncelikle şundan bahsedelim. Bir anlaşma ya da organizasyon olarak bahsedebileceğimiz Fair Trade, doğaya ve çevreye zarar vermeden üretim yapmayı, gıda grubundaki ürünlerde insan sağlığını tehlikeye atmamayı, kozmetik ürünlerinde hayvansal içerik kullanmamayı, tekstil ürünlerinde kanserojen boyaları tercih etmemeyi, geri dönüşümlü ambalajları destekleyen ve çocuk işçi çalıştırmamayı benimseyen bir yapıda. Geçtiğimiz yıl, temmuz ayında Chopard bir duyuru yaparak kullandığı altınlarda yüzde 100 oranında Fair Trade kurallarına uyacağını söylemişti. Bu yıl aldıkları kararla da, H. Moser & Cie, ürettikleri tüm saatlerde Fair Trade koşullarını gözeteceklerinin altını çiziyordu. Marka üretim aşamasında sıfır karbon ayak izinin ortaya çıkacağına bizi ikna etmek için de bu yeni saat modelini tanıttı. Sürdürülebilir ve etik çerçevede üretim yapacağını açıklayan ekip böylece Responsible Jewellery Council’ın kurallarını da yerine getirmiş oluyor. Responsible Jewellery Council ise kâr amacı gütmeyen bir organizasyon ve markaların üretim, ticaret, nakliyat gibi aşamalarda etik konullara dikkat etmelerini, sürdürülebilir yöntemleri benimsediklerini kontol eden bir yapıya sahip. Kurulun verdiği sertifikaya sahip diğer yüksek saatçilik markaları arasında A. Lange & Söhne, Boucheron, Bulgari ve Cartier gibi klasikler de yer alıyor.

H. Moser & Cie üretimi yeni saatin künye bilgilerini ise şöyle anlatabiliriz. Saatin çelik kadranı toprak, sukulent, yosun, küçük çiçekler ve bahçe teresiyle donatılmış. Zamanın kırılganlığını ve doğal akışını sembolize etmesi içinse vakti geldiğinde açması düşünülen çiçekler eklenmiş. Yeşilliklerin altında ise HMC 327 kalibre ve 18,000 vph gücünde bir mekanizma var. Bu da aslında saatin bir ömür boyundan daha fazla bir sürede kullanılması öngörülerek hazırlanmış. Saatin kayışı çimenden tasarlanırken kadran ise İsviçre Alpleri’nden çıkarıla doğal taşlarla üretilmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here