Z Tipi Güzellik

0

WGSN’den Carla Buzasi’ye göre önümüzdeki 10 sene boyunca güzellik sektöründe olacak her şeyi bugün Z kuşağı yani GEN Z belirliyor. “Yeni Bir Güzellik Yaratmak” başlığıyla hazırlanan rapora göre GEN Z duyulara hitap eden, onlarda dinginlik hissi uyandıran hem duygusal hem de fiziksel olarak kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan markalara bayılıyorlar. Ancak tek sebep bu değil. Pozitif mesaj yayan markalar, sürdürülebilir ve aktivist ruha sahip olanlar da en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

Aslında bunlar sadece güzellik konusunda birer trend olmanın da ötesinde yeni jenerasyonun sürdürmek istediği bir hayat biçimi. Her şeyden önce doğaya saygılı olmaya özen gösteriyorlar. Bunun en büyük örneklerinden biri de okula gitmek yerine dünyayı kurtarmak için kendine daha ulvi bir görev belirleyen 16 yaşındaki Greta Thunberg. Hatta kendisi şu anda 2019 Nobel Barış Ödülleri’nin de adaylarından. Yeni jenerasyon artık üretim ya da tüketim fark etmeden etik temasıyla da oldukça yakından ilgileniyor. İşte bu yüzden tercih ettikleri markaların da doğaya saygılı olmasına dikkat ediyorlar.

Pozitif mesaj yayan, sürdürülebilir ve aktivist ruha sahip olanlar  Z jenerasyonun radarındaki markalar

Z jenerasyonunun güzellik konusundaki yıllık harcamaları ise 368 milyon dolar. Üstelik her yıl yüzde 18 oranında da artıyor bu veriler. Çin Halk Cumhuriyeti’nden Tencent’s Customer Research’ün araştırmalarına göre bu jenerasyonun yüzde 60’ı paylaşımlarına bir geri dönüş alabilme istediğiyle sosyal medyayı kullanıyor. Birleşik Devletler’de yapılan bir başka araştırma ise Z jenerasyonunun yüzde 56’sı markaların sosyal medya paylaşımlarına bakarak kendileri için uygun olmadığına karar verebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here