Zara’nın Artan Satışlardaki Sırrı

0

Dünyanın en büyük hazır giyim oyuncularından Inditex grubu ilk çeyrek raporunu gecikmeli de olsa yayınladı. Paylaşılan sonuçlar ise herkesi şaşırttı.

Bünyesinde Zara, Pull & Bear ve Massimo Dutti’yi de barındıran Inditex 30 Nisan’a kadar olan dönemde satışlarını 5.93 milyar euro’ya artırarak yüzde 5’lik bir büyümenin altını çizmiş oldu.

Inditex aynı zamanda yüzde 10’luk oranda da net kâr kaydetti ve kazancını 734 milyon euro olarak açıkladı.

Bunun en büyük sebebi elbette grubun en büyük ve değerli markası Zara’nın Brezilya, Fas, Mısır, Lübnan, İsrail, Sırbistan, Endonezya, Birleşik Arap Emirliği ve Suudi Arabistan’da Zara.com’u yayına alması.

Zara’nın bu başarısı böylece dijitalin gücünün altını çizerken büyümek için de online alışverişlerin şart olduğunu gösteriyor.

Ancak tek sebebi elbette bu değil, 1 Mayıs – 7 Haziran arasında online satışlarla birlikte mağazalarda yapaılan satışlarda da yüzde 9,5 oranında artış kaydedildi.

Markanın CEO’su Pablo Isla’ya göre artışlardaki en önemli neden müşteri odaklı bir üretim yapmaları ve ortaya kaliteli ürün koymaları. “Sanal ortamla, mağaza alışverişlerini birbirlerine entegre ettiğiniz zaman momentumu korumak ve bunu sürdürülebilir yapmak şirketin en önemli stratejisi.”

Üstelik şunu da eklemekte fayda var: Zara’nın satışlarının neredeyse yarısı euro dışındaki para birimleriyle yapılıyor. Genel hasılat toplanırken ise tüm satışlar euro’ya çevrilmek durumunda. Bu da demek oluyor işlemler sırasında aslında para değerleri değişebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here